Kaubastatistika tekitab küsimusi, 2. osa

Merle Saaliste 01. juuni 2004, 00:00

Eesti ühinemisel euroliiduga võeti Eestis kasutusele Extrastati (kaubavahetus ELi mittekuuluvate riikidega) ja Intrastati süsteem (ELi liikmesriikide vaheline kaubavahetus). ELi mittekuuluvate riikide kaubavahetuse andmed on fikseeritud tollideklaratsioonidel, ELi liikmesriikide vahelise kaubavahetuse kohta kogub andmeid statistikaamet.

Ettevõtted, kes peavad hakkama Intrastati aruannet esitama, selgitati välja 2003. aasta väliskaubandusstatistika põhjal. Statistikaameti nendele ettevõtetele korraldatud koolitustel korduvad järgmised küsimused.

Esimene Intrastati kuuaruanne tuleb esitada tänavu mai kohta 14. juuniks (10. tööpäev). 2004. aasta esimeste kuude tehingud on kajastatud tollideklaratsioonidel ja neid pole vaja aruandel näidata.

Kui ettevõte ei ole kohustatud täitma Intrastati aruandel tarnetingimuse lahtrit, võib transpordikulud arvestamata jätta.

Kui tarnetingimus tuleb märkida, siis tuleb ka tarnetingimusele vastav transpordikulu kaupade vahel proportsionaalselt koguse või summaga (olenevalt sellest, mis oli olulisem transpordikulude tekkimisel) ära jagada.

Intrastati aruandel tuleb näidata kaupade maksustamiseelne väärtus. Seega tuleb käibemaks hinnast lahutada. Reegel kehtib ka transpordikulude kohta.

Kaubanäidiseid ja reklaammaterjale ei ole vaja Intrastati aruandel näidata, kui nad ei ole ise kaup. Näiteks juhul, kui välisfirma saadab Eesti partnerile oma firmat reklaamivaid materjale tasuta levitamiseks Eestis, ei ole tegemist kaubaga. Kui aga välisfirma tellib oma Eesti partnerilt reklaammaterjalide valmistamise ja veab valmis materjalid Eestist välja, on selgelt tegemist kaubaga, mis tuleb aruandel näidata. Sama kehtib ka kaubanäidiste kohta. Kui kaubanäidis saadeti esialgselt reklaami eesmärgil, aga tegelikult õnnestus ta sihtriigis maha müüa, siis muutub ta kaubaks ja tuleb aruandel kirjeldada.

Garantiiremonti käsitletakse Intrastati aruandel nagu ka igasugust muud remonti. Remonti lähetamisel näidatakse aruandel kauba täismaksumus ja tehingu liigiks märgitakse 43 ? tasuta remont ja hooldus (tehing edasise töötlemise või remondi eesmärgil). Kauba tagasi saabumisel on tehinguliigiks vastavalt 53 ? tasuta remont ja hooldus (töötlemisele või remondile järgnev tehing).

Ei pea. Kui ettevõte on kohustatud esitama näiteks ainult kaupade lähetamise aruande, aga tegemist on töötlemisega lepingu alusel, siis see ettevõte ei pea materjalide saabumist Intrastati aruandel näitama.

 • Intrastati esitajatele mõeldud seminaride toimumise ajad, aruandevormide näidised, elektrooniline aruandevorm, statistikat reguleerivad õigusaktid, 2004. aasta Intrastati aruandekohustuslaste nimekirja leiab statistikaameti veebilehelt www.stat.ee/valiskaubandus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing