Hansapank uue rekordi lävel

Alvar Jõgeva 16. juuni 2004, 00:00

Hansapanga aktsia tegi eile järjekordse sammu lähemale rekordi suunas, uue tipu vallutamiseks on vaja lisada veel 1,5 krooni.

Balti riikide juhtiva panga aktsiad sulgusid eile 1,95 protsenti kõrgemal, 106,08 kroonil. Viimane tipptase saavutati 13. aprillil, mil aktsia maksis 430,28 krooni. Vahepeal toimus aga fondiemissioon, mis annab korrigeeritud rekordiks 107,57 krooni. Sisuliselt on vaja lisada 10 eurosenti, et purustada uus rekord.

Aktsiatega kauplemisel kulub marjaks ära ka statistika. Olen uurinud börsi kõikumisi kalendrikuudel ja märganud üsna olulisi kõikumisi. Idee sain Seppo Saario raamatust ?100 igahaljast börsivihjet,? mida pean väga heaks investeerimisõpikuks.

Uuringuid on selle kohta tehtud üle maailma ja tulemus kattub suures osas. Kõige parem periood aktsiate hoidmiseks on detsembrist ? märtsini. Väga hea kuu on ka juuli. Kõige viletsam kuu on vaieldamatult september. Krahhide poolest on kuulsaks saanud oktoober. Lisaks kehtib reegel, et 4 kuud (jaanuar ? aprill) on tootlikumad kui ülejäänud 8 kuud (mai ? detsember). Tihti on aasta kaheksal viimasel kuul tulusam hoida raha pangadeposiidis. Seega pole maksimaalset tulu otsides mõtet raha aktsiates hoida terve aasta. Eeltoodu räägib siiski keskmisest paremast tõenäosusest. Börsi langusperioodil võivad aktsiad kukkuda ka tugevatel kuudel ja vastupidi.

Olen teemat üsna sügavalt uurinud ja koostanud selle põhjal ka strateegia. Viimane näeb ette aktsiate ostmist juunis ja müüki augustis, siis jälle ostu oktoobris ja müüki märtsis. Antud strateegia tõsiseks puuduseks on tehingutasud, kuid minu esialgsed arvutused on näidanud, et isegi pärast teenustasude maksmist on vähemalt seni õnnestunud indeksit olulisel määral lüüa. Samas ei pruugi mineviku statistika tulevikus enam kehtida ja kui mõni turuosaline leiab mingi seaduspära, siis õnnestub sellega raha teenida tavaliselt seni kuni see pole massidesse levinud. Kuid ma usun endiselt, et antud strateegiat kasutades on võimalik turgu lüüa, kuid mitte nii suures ulatuses kui siiani.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing