Põhjala metsandusfirmad USAs kohtu all

Tõnis Arnover 16. juuni 2004, 00:00

Ehkki ELi ja USA konkurentsiamet on paarikümne metsandusfirma võimaliku kartellikokkuleppe uurimisel päris algusjärgus, esitas rühm Ameerika ajalehepaberi ostjaid eelmisel nädalal USA Connecticuti osariigi Bridgeporti kohtule kollektiivse hagi, milles nõutakse metsandusfirmadelt paberi kokkuleppelise liiga kõrge hinna eest kahjutasu. Hagi puudutab ligi kahtkümmet USAs ajalehe- ja ajakirjapaberit müüvat firmat. Firmad ise ei ole veel ametlikku kohtuteadet saanud, kuid Soome meedias öeldakse, et nende seas on UPM Kymmene, M-Real, Stora Enso ja Norske Skog.

Erinevalt UPM Kymmenest, kes loodab trahvidest ja karistustest puhtsüdamliku ülestunnistuse teel kergemalt pääseda, on Stora Enso ja

M-Real palganud enda kaitsmiseks juriste. Stora Enso on appi palunud USAs advokaadifirma McDermott, Will & Emery, Brüsselis Van Bael & Bellisi ning Soomes Sivenius & Suvanto. M-Real kasutab rahvusvahelise advokaadibüroo Herbert Smithi abi. Järelikult soovivad nemad end süüdistustest vabaks võidelda. Kui see peaks ei õnnestuma, ootavad neid süüdi jäämise korral suured trahvid.

Kogu skandaali keskseks tegelaseks ja võtmeisikuks on tõusnud UPM Kymmene endine tegevdirektor Juha Niemelä, kes jaanuaris vaikselt tagasi astus. Tol korral kinnitas firma, et Niemelä lahkus omal soovil ning et tegemist oli põlvkonnavahetusega juhtkonnas.

Nüüd on selgunud uued asjaolud. 2002. a üritas UPM Kymmene osta USA firmat MACtac. Asja uurinud USA konkurentsiamet lubas tehingu tõkestamiseks algatada tsiviilhagi ning teatas, et on asunud selgitama konkurentide võimalikku hinnakoostööd. Sellest kuulnud, algatas UPM Kymmene firma sees juurdluse, mille jahmatavad tulemused selgusid tänavu jaanuaris. Tutvunud kõigi materjalidega, leidis nõukogu, et tegemist on kartellileppes osalemisega ning otsustas sellest informeerida USA ja ELi konkurentsiametit. Sama kuu lõpus teatati Juha Niemelä tagasiastumisest ja Jussi Pesoneni ametissenimetamisest. Soome meedia teatel oli Niemelä kaotanud nõukogu toetuse, kui selgus, et firma oli sõlminud kartellileppeid, mille kohta Niemelä oli andnud nõukogule väärteavet.

Nagu öeldud, jättis UPM Niemelä lahkumise tegeliku põhjuse avalikustamata. Sel moel säästis firma kõvasti raha, sest kartelli ülesandjana ei oleks ta saanud võimalikust trahvist vabastust, kui kartell oleks nii varases uurimisstaadiumis avalikuks tulnud, sest konkurendid saanuksid siis asitõendid enne haarangut hävitada. Haarang toimus teatavasti alles 25. mail.

Pole välistatud, et Juha Niemelä üle võidakse USAs hakata kohut pidama. Nagu kinnitas Soome kohtuministeeriumi esindaja Juhani Korhonen Taloussanomatele, ei loovuta Soome oma kodanikke väljapoole ELi kohtu alla andmiseks. Kui Niemelä peaks USAs süüdi jääma, siis võib ta karistust vältida, kui ta just ise ei otsusta kohtusse ilmuda. Üldiselt loodab UPM Kymmene, et nii firma kui ka selle esindajad pääsevad kergelt tänu võimudega tehtavale koostööle.

Stora Enso on oma pressiteates öelnud, et ELi ja USA konkurentsiameti kartelliuurimine on sedavõrd varases järgus, et ei kontsernile ega selle töötajatele ole seni ühtki süüdistust esitatud.

?Meie firmal on konkurentsiseaduste järgimiseks täpne eeskiri, millest kogu organisatsiooni on õpetatud kinni pidama, mistõttu ma ei usu, et oleme seadusi rikkunud,? ütles Stora Enso tegevdirektor Jukka Härmälä.

Kinnitusele vaatamata on Stora Enso üks kahtlusaluseid, samal ajal kui ülejäänud suuri Rootsi metsatööstuskontserne, nagu SCA ja Holmen, uurimine ei puuduta.

?Oleme juhtkonnas otsustanud, et sedalaadi koostöös me ei osale,? kinnitas SCA tegevdirektor Jan Aström.

Juhivahetusest teatas eelmisel nädalal ka M-Real. 49aastane Hannu Anttila alustab juulis M-Reali asetegevdirektorina ja tõuseb tegevdirektoriks uue aasta algul, kui Jouko Jaakkola pensionile siirdub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing