Eesti ühines ELi valuutavahetuskursi mehhanismi ERM2ga

Sirje Rank 30. juuni 2004, 00:00

See on ?eesruum? euroga liitumiseks, kus valuuta peab oma stabiilsuse tõestamiseks kauplema vähemalt kaks aastat, mille jooksul ei tohi see euro suhtes fikseeritud kursist kõrvale kalduda enam kui 15%.

Eesti kroon on euroga seotud tasemel 15,6466 krooni, Leedu litt tasemel 3,4528 ja Sloveenia tolar tasemel 239,64 tolarit eurost.

Liitumine ERM2ga võimaldab nimetatud kolmel riigil eurole üle minna 2007. aastal, vahendab Bloomberg.

Eesti Panga asepresident Andres Sutt ütles, et mure laenuteenindamise võime säilimise pärast ületab hetkel Eesti Panga muret laenukasvu ohjeldamises.

"Kui laenukasv ei taltu, küll me siis vaatame, mis meil arsenalis veel järel on ja küll me sellest ka teada anname," kommenteeris Sutt Eesti Panga tegevust laenuralli ohjeldamiseks, mis senini on piirdunud kommertspankade ja laenuvõtjate manitsemisega.

Suti sõnul osutub lähikuudel ja aastatel laenukasvust probleemsemaks varasemate laenuvõtjate maksevõime säilimine, sest intressid on pööranud tõusule. See tähendab, et igakuised laenu tagasimaksed kasvavad.

Kommertspankade sisereeglid näevad ette, et peale laenude ja liisingute tagasimaksete tasumist peab laenuvõtjale n-ö elamiseks kätte jääma vähemalt üks kolmandik teenistusest. Paljud eestimaalased on kodu soetamiseks laenanud oma seniste võimete piiril.

ERM2ga liitudes võttis Eesti kohustuse jälgida ka laenukasvu ja jooksevkonto defitsiiti.

Rahandusminister Taavi Veskimägi ütles, et euro kasutuselevõtu suurimaks takistuseks võib saada inflatsioon.

"Küsimus on, kuidas suudame ohjata inflatsiooni," ütles Veskimägi. Kahe aasta jooksul alates euro kandidaatriigi liitumisest rahavahetussüsteemiga ERM2 peab kandidaatriik hoidma inflatsiooni kolme madalama inflatsiooniga Euroopa Liidu liikmesriigi tasemel, kus nende riikide keskmist inflatsiooni on lubatud ületada vaid 1,5 protsendiga. Eesti liitus ERM2ga eile.

Laenukoormuse kasvu, jooksevkonto defitsiidi ja avaliku sektori kulutustega Veskimägi sõnul ületamatuid probleeme ei ole.

Veskimägi ütles, et euro tegelik kasutuselevõtt Eestis sõltub peale tehnilise valmisoleku ka Euroopa Keskpangast, teistest liikmesriikidest ning siinsetest kommertspankadest ja kaupmeestest. Viimastega on vaja kokku leppida rahavahetuse üksikasjad.

Veskimägi sõnul Eesti inimeste jaoks rahavahetusega sisuliselt midagi ei muutu, kuna krooni kurss on euro suhtes fikseeritud tasemel 15,6466. "See tähendab, et Eesti inimeste jaoks rahavahetusel raha väärtus ei muutu," ütles Veskimägi.

Eesti kroon omab fikseeritud kurssi alates käibeletulekust ja on sellega rahvusvaluutade seas suhteliselt erandlik. Valdav osa rahvusvaluutasid omab ujuvat vahetuskurssi ja nende stabiliseerimiseks näeb ERM2 ette kõikumispiire pluss-miinus 15 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing