Maksuamet lõpetas Preatoni maksupettuse uurimise

Anne Oja 30. juuni 2004, 00:00

Maksu- ja tolliamet teatas, et süüdistused on esitatud kokku enam kui 50,5 miljoni kroonises maksupettuses Itaalia ärimehele Ernesto Achille Preatonile, jurist Aivar Pihlakule ja nende tegevusele kaasa aidanud Pro Kapital Grupi töötajale Angelika Annusele.

Süüdistuskokkuvõtte kohaselt organiseeris Preatoni 1996. aasta lõpul Hong Kongis ettevõte Baltic Investments Limited ning advokaadibüroo Legalia jurist Aivar Pihlak oli Baltic Investments Ltd asutamisest kuni märtsini 2000 ainus isik Eestis, kellele ettevõtte formaalsed juhatuse liikmed olid väljastanud volikirja ja kellel oli võimalus teisi isikuid edasi volitada.

Pihlak oli ettevõtte faktiline tegevjuht ja ta korraldas ettevõtte aastamaksude tasumise, arvete avamise Eesti krediidiasutustes ning muu majandustegevuse. Baltic Investments Ltd-l formaalselt Eestis registreeritud töötajaid ei olnud, igapäevase töö tegi suures osas ära Preatonile kuuluva ettevõtte AS Pro Kapital töötaja Angelika Annus.

Hong Kongi äriregistrile esitatud aruandluse kohaselt Baltic Investments Ltd-l majandustetegevus puudus. Maksu- ja tolliameti uurimisosakond on kriminaalasja menetluse käigus tuvastanud, et Baltic Investments Ltd omas aga Eesti tulumaksuseaduse kohaselt Eestis püsivat tegevuskohta. Pihlak ja Preatoni jätsid selle aga Eesti maksuametis tahtlikult registreerimata, et muuta võimatuks maksude määramine.

Süüdistavate tegevuse tulemusel jäi esitamata aastate 1997-2000 Baltic Investments Ltd tuludeklaratsioonid ning riigile tasumata maksusummad kokku 23,9 miljoni krooni ulatuses.

Süüdistuskokkuvõtte kohaselt oli Baltic Investments Ltd 1997. aasta kasum 6,5 miljonit krooni, millelt oleks tulnud tasuda 1,7 miljonit krooni tulumaksu. Kõnealuse aasta tehingute ring puudutab Ernesto Preatoni ühele lähisugulasele kuulunud OÜ-d Nurmelin (hilisem AS Kristiine Kaubanduskeskus), mille ainuosanikuks Baltic Investments Ltd 1997. aasta augustis sai ja siis selle osakapitali kasvatamise järel ligi 61-protsendise osa ASile Pro Kapital müüs.

Ettevõtte 1998. aasta kasum oli süüdistuskokkuvõtte kohaselt ligi 502000 krooni, millelt oleks tulumaksu tulnud tasuda ligi 130000 krooni. Sel aastal tõi ettevõttele lisaks majandustegevusele tulu ka väärtpaberitehingud ASi Pro Kapital aktsiatega, millele lisandus erakorraline tulu OÜ Armelinda aktsiate eest.

Baltic Investments Ltd 1999. aasta kasumiks kujunes süüdistuskokkuvõtte järgi juba 84,8 miljonit krooni, millelt oleks tulnud riigieelarvesse tulumaksu tasuda ligi 22 miljonit krooni. Kõnealusel aastal tõid ettevõttele tulu tehingud OÜ Viruäri osadega, ASide Arco Kinnisvaraarendus, Vinkrist (nüüdne AS Rotermanni kvartal) ja Pro Kapital aktsiatega, millele lisandus väiksemal määral renditulu.

Sama kriminaalasja raames esitati Preatonile täiendavalt süüdistus valeandmete esitamises oma 1997. aasta füüsilise isiku tuludeklaratsioonis ja selle tulemusel enam kui 26,6 miljoni krooni ulatuses tulumaksu tasumata jätmises. Nimelt Preatoni varjas ja jättis tahtlikult deklareerimata 1997. aasta jooksul väärtpaberite võõrandamisest saadud tulu 102,3 miljonit krooni.

Kõnealuse kriminaalasi alustati 20.07.01 toonases maksupettuste uurimise keskuses (MUK) ajakirjanduses avaldatud artiklite alusel.

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör kinnitas kriminaalasjas süüdistuskokkuvõtte 25.06.04 ning kriminaalasi on saadetud kohtuliku uurimise läbiviimiseks Tallinna linnakohtusse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing