Vee-ettevõtted kaitsevad enda huve

Aare Sõer 19. juuli 2004, 00:00

Perspektiivitundega ettevõtted on asunud otsima lahedamaid tegutsemisvõimalusi Tallinna lähivaldades. Elamuehituse raskuspunkt on Tallinnast eemal juba aastaid ning see trend süveneb. See on tulevikuperspektiiv, millega tuleb vee- ja kanalisatsioonialal arvestada.

Sellises olukorras, kus kaalul on investeeringumiljonid, peab tulevik olema väga selge. Vaevalt, et keegi tahaks raha paigutada piirkonda, kus tingimused muutuvad üleöö ning käib pidev kemplemine. Vaja on stabiilsust, mida võib saavutada erinevaid teid pidi.

Paraku on lähiminevik Tallinnasse siirduvate torude otsas olnud pisut teistsugune. Selle teadmisega said kevadel kokku Harju vee- ja kanalisatsiooniettevõtted ning moodustasid koostöö tegemiseks ja oma huvide kaitseks MTÜ Harju Vesi.

Põhimuredeks oli üldine ebakindlus erastamisjärgse ASi Tallinna Vesi tariifipoliitikas ja raskused asjaajamisel. Küsimusele, millal küsiti teie käest, kuidas te ASi Tallinna Vesi pakutavaga rahul olete ja kas teil on mingeid probleeme, kehitasid ettevõtete juhid õlgu.

ASi Tallinna Vesi tariifid on nimelt kokku lepitud vaid Tallinna piires. See, mis jääb väljapoole, sõltub vaid kohalike kauplemisoskusest ? positsioonid läbirääkimistel on selgelt ebavõrdsed. Erinevalt elektriturust puudub siin ka riiklik regulaator, ettenägematute kulude tekkel või hinnatõusu takerdumisel Tallinnas ei soovi ükski valla vee-ettevõte olla ASi Tallinna Vesi äririski piksevardaks. Ükski jõud hindade tõstmist ei takista, samas on elutähtsad kraanid küsija käes.

Siiani oli kombeks leppida kanalisatsioonitariife kokku ühe aasta kaupa ning järgmisel aastal järjekordset hinnatõusu küsida ? asi, mis just kindlust ei sisenda.

Kuna turg Tallinna lähivaldades on selgelt kasvav, on vee-ettevõtted haaranud initsiatiivi ning asunud otsima alternatiive. Euroopa Liidu fondide abiga on need reaalsemad kui kunagi varem.

Kohaliku omavalitsuse omandisse kuuluval ettevõttel on võimalik saada vajalikud investeeringud Euroopa Liidu fondidest ? nii et väide, nagu maksaks tarbija investeeringud kinni, on puhas populism.

Kinnitan siinkohal, et meie ürituses pole vähimatki põhimõttelist või ideoloogilist tagamõtet ? kaalutlused on puhtmajanduslikud ning isetegemine pole eesmärk. Alternatiivideks on siinkohal kas pikaajaline kokkulepe ASiga Tallinna Vesi meid rahuldavatel tingimustel või muu sobiv lahendus. Eesmärgiks on hindade stabiliseerimine ning selged kokkulepped.

Murphy seadus ütleb, et kui paljud inimesed arvavad vastupidiselt kui sina, siin on neil tavaliselt õigus. Hea kaupmees ei kuuluta valjusti, et tema kliendid on rumalad ja selle rumaluse maksavad teised kliendid kinni.

Siinkohal tunnistame, et peale ühistegevuse alustamist on suhtumine oluliselt muutunud ? eelmisel aastal ei osanud 12. juuli kommentaaris mainitud tariifikokkulepetest 2015. aastani keegi unistadagi. Probleemi lahendamist ei maksaks nii mustades värvides käsitleda ? polnud ju ühenduse loomise hetkel vähimatki kinnitust selle kohta, kas tariif viie aasta pärast on kuus, 60 või 160 krooni.

Esimene asi, mis meid huvitab, on stabiilsus ja hinnatõusu kontroll ? ja neid lähimineviku suhetest otsida pole mõtet. Küll aga on kaheldav mitu korda kõlanud väide tervet regiooni teenindava ühe hiidpuhasti loodussõbralikkusest ? kui kohaliku seadme avarii kahju on lokaalne, siis Paljassaare avarii korral on kahju kindlasti kogu Läänemere mastaabis.

Autor on ka MTÜ Harju Vesi juhatuse liige

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing