Endale töö andja hoiab kulusid kokku

Kersti Anton 02. august 2004, 00:00

Endale töö andmises on plusse nii ettevõtjale kui ka kogu ühiskonnale. Oma eluga parem toimetulek, sõltumatus ja uute töökohtade loomine on peamised märksõnad. Väikeettevõtted on turul suurtest paindlikumad, mis omakorda suurendab ühiskonna majanduslikku kindlustegurit.

Ometi on inimeste umbusk ja hirm ettevõtjaks hakkamise ees küllaltki suur. Ettevaatusele kutsub ka statistika selle kohta, et abi mitte kasutanud alustavatest ettevõtetest jäävad ellu vaevalt pooled. Töökohtade loomiseks on riigid kehtestanud toetusmeetmeid. Nendest (stardiabi, ekspordi-, messi-, koolitus- ja teistest toetustest) on viimasel kümnendil kõige tõhusamaks osutunud ettevõtlusinkubaator.

Inkubaatori läbinud ettevõtete ellujäämisprotsent on 95% ja see vähendab inimeste ebakindlust, kui nad muutuvad töövõtjast ettevõtjaks. Põhimõtteliselt on võimalik pea iga tööd (v.a riigiametnikud ja tootmisliinide operaatorid), mida seni tehti töövõtluse vormis, pakkuda ka ettevõtluse vormis. Töövõtulepingut asendab teenuse või toote hankeleping ja töösuhted asenduvad partnersuhetega. Ettevõtlusega alustamiseks läheb mõnevõrra vaja ka sportlasehinge. Plaanimisest ja ettevalmistamisest üksi on vähe, sest sooritada tuleb ka äratõuge ja hüpe.

Ettevõtlusinkubaator kui avalik toetusmeede on tõeliseks abiks ja suunajaks, et hüpe sooritataks ning pealegi õiges suunas. Inkubaatoris saavad asukad kasutada mitmesuguseid teenuseid, nagu näiteks möbleeritud kontoriruumid, internetiühendus, side- ja arvutiteenus, sekretäriteenus ning tasuta konsultatsioonid.

Lisaks saab ettevõtja abi turunduse ja reklaami alal, kodu- ja välismaalt koostööpartnerite leidmisel, teavet kontaktseminaride kohta ning tehnoloogiaalast teavet ja nõustamist (lisateavet pakub veebilehekülg www.tinc.ee). Ettevõtlusinkubaator loob turvalise ärialustuskeskkonna, maandades ettevõtja riske mitmekordselt. Võib ette tulla olukordi, kus alustaval ettevõtjal jagub küll erialaseid oskusi, kuid puudu jääb ärialastest teadmistest. Sellistes olukordades on valesid otsuseid kerge teha.

Lisaväärtusena toimib alustajate vahel tekkiv sünergia. Sarnased probleemid ja olukorrad on kergemad lahendada, kui ollakse omasugustega tihedas kontaktis. Tihti leitakse inkubaatori kaasasukate seast kliente ja tarnijaid. Oluliseks peavad väikeettevõtete juhid-omanikud algusest peale asja sees olemist, partnerlussuhteid teiste ettevõtjatega, eneseteostust ning põnevust.

Töövõtjast ettevõtjaks siirdunu võtab suurema vastutuse ja saab suurema vabaduse. Ettevõtja, kes annab ka endale tööd, hoiab kokku töökohaga seotud kulusid, planeerides neid väga otstarbekalt. Suurettevõtted omakorda kujundavad oma tootmislõigud ümber hankepõhisteks, säästes suuri kulutusi töökohtade sisustamisele ja töösuhete korraldamisele. Mõjuvõimu kaotavad aga ametiühingud. Osa neist peab muutuma tööandjate huvide esindusliitudest kutse- ja ametiliitudeks. Samas täienevad kutse- ja erialaliitude read arvukate väikeettevõtjatega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing