Tele2 - hea pikaajaline investeering

Alvar Jõgeva 16. august 2004, 00:00

Edu saladuseks on võrguressursi ostmine teistelt operaatoritelt, mis võimaldab pakkuda oma teenuseid konkurentidest odavamalt. Paljudes riikides tegutseb firma virtuaaloperaatorina, mis eeldab väikest investeeringut, samas ei tule teenuse kvaliteedis selle eest lõivu maksta.

Tele2 klientideks on 24 miljonit eurooplast 24 riigist. Firma on tuntud madalate hindade poolest, mis meelitab kliente ligi. Tele2 pakub klientidele mobiilsideteenuseid, fikseeritud liinidega teleteenuseid, andmesideteenuseid, internetiühendust ja kaabel-TV teenuseid.

Investorina teeb Tele2 huvitavaks ettevõtte kiire kasv ja head majandustulemused. Firma saab virtuaaloperaatorina kergesti hõivata uusi turge ilma suuri investeeringuid tegemata. Aktsia hind on aasta alguses saavutatud kõrgtasemest oluliselt langenud, mis pakub head ostuvõimalust. Siiski on languse taga ka konkreetsed põhjused, nimelt on uute klientide arv suurenenud veidi aeglasemas tempos, kui oodati. Näiteks käesoleva aasta teises kvartalis ootas firma 1,5 kuni 2 miljoni kliendi lisandumist, tegelikult võideti aga 1,1 miljonit uut klienti.

Majandustulemusi analüüsides paistab silma tugev rahavoog, mis on võimaldanud vähendada firma võlakoormat. Eelmise aasta eest maksis Tele2 ka dividende, mis oli esimene kord firma ajaloos. Rahavoog peaks püsima jätkuvalt tugev, mis võimaldab tasuda kõik võlad ja maksta aktsionäridele dividende.

Bilansis laiutab aga firmaväärtus, mis moodustab umbes poole aktivatest. Firmaväärtus tekib, kui ostetava ettevõtte eest makstakse üle raamatupidamisliku väärtuse. Sisuliselt on tegu ?õhuga? bilansis, sest reaalset raha kirje all pole. Samas ei õnnestu head ettevõtet omandada raamatupidamisliku väärtusega. Firmaväärtus tuleb pika aja jooksul maha kanda, mis vähendab kasumit, kuid raha selle arvel välja ei lähe. See on ka üks firma tugeva rahavoo põhjuseid.

Kiiret kasvu näitab Balti riikide ja Venemaa regioon, mis moodustab käibest 7 protsenti. Balti riikides on Tele2 kõige kiiremini kasvav operaator, Eestis möödus Tele2 Radiolinjast, olles nüüd suuruselt teine operaator. Venemaa turg on üks maailma kiireima kasvuga, millest ka Tele2 püüab osa saada. Kindlasti suureneb Balti riikide ja Venemaa osakaal käibes. Kõige olulisem turg Tele2 jaoks on Lõuna Euroopa ja Põhjamaad, kus firma püüab madalate hindadega üle meelitada teiste operaatorite kliente.

Firma käive on suurem kui turuväärtus, kusjuures käive kasvab väga kiiresti, mistõttu on aktsiad soodsad. Samas on firma kulumieelse kasumi (EBITDA) marginaal 15 protsenti. Näiteks Eesti Telekomil on marginaal üle 40 protsendi, kuid turuväärtus ületab käibe kahekordselt. Erinevalt Eesti Telekomist on Tele2 puhul tegu kasvuaktsiaga, mille aktsia eest võib ka rohkem maksta.

Hinna-kasumi (P/E) suhte poolest on aktsia üsna kallis, see suhe ulatub 20 ringi, kuid kasum kasvab kiiresti, mis seda näitajat alandab. Kui vaadata veidi kaugemale, siis tundub aktsia juba odav. Samuti tuleb silmas pidada, et ilma firmaväärtuse amortisatsiooni arvestamata on kasum tunduvalt suurem.

Tele2 aktsiaga kaubeldakse Stockholmi börsil aktiivselt, tihti on ta käibe poolest Ericssoni järel teisel kohal. Aktsia hind on aasta algusest märgatavalt langenud, mis minu arvates pakub head ostuvõimalust. Lühiajaliselt on trend siiski langev, mistõttu tasub veidike oodata. Fundamentaalselt on praeguse turuhinna juures aktsiad soodsad.

Kokkuvõttes näen huvitavat investeerimisobjekti, mis peaks pikas perspektiivis investorite vara kasvatama. Tele2 suudab pakkuda teenuseid soodsa hinna eest, teenides seejuures korralikku kasumit. Firma töötab efektiivselt, mistõttu pole karta ka konkurentide survet hindadele. Tele2 aktsia on kindel kandidaat pikaajalise investori portfelli. Käesoleval aastal toimunud aktsia hinna langus võimaldab väärtpaberit soetada soodsalt hinnatasemelt.

Carnegie investeerimispanga reiting Tele2 aktsiale on neutraalne. Firma analüütikud näevad lühiajaliselt ohtu, et aktsia hinna langus jätkub.

Analüütikud olid veidi pettunud, kuna teises kvartalis lisandus oodatust vähem uusi kliente. Nimelt ootasid analüütikud keskmiselt 1,55 miljoni kliendi lisandumist, kuid tegelik number tuli 1,1 miljonit. Näitaja jäi alla ka ettevõtte enda prognoosile, mille kohaselt oleks pidanud lisanduma 1,5 miljonit klienti.

Pärast teise kvartali majandustulemusi alandasid Carnegie analüütikud 2005. ja 2006. aasta käibeootust 5 protsendi võrra. Käesolevalt aastalt ootab analüüsikeskus 5,4 miljoni kliendi lisandumist, varasem ootus oli 6 miljonit.

Tele2 aktsia hind on käesoleva aasta jaanuarist langenud enam kui kolmandiku, kuid firma käibe kasv ja rahavoog on endiselt tugevad, mistõttu on aktsia soodne ost. Suuri firmasid, mis suudavad sama kiiresti kasvada, on vähe. Firma on hästi kapitaliseeritud, mis võimaldab tal edaspidi dividende maksta, üle võtta ettevõtteid või oma aktsiaid tagasi osta. Carnegie analüütikud leiavad, et aktsia hind võib lühiajaliselt langeda, kuni investorid taasavastavad firma tugevad küljed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing