TeliaSonera maksis Leedu multimiljardärile Omniteli eest

Annika Matson 18. august 2004, 00:00

TeliaSonera maksis 10 protsendi eest Omnitelis 63,5 mln dollarit ehk 804 mln krooni. Äripäeva arvutuste kohaselt teeb see firma turuväärtuseks kokku 8,04 miljardit krooni. Mullu augusti lõpus maksis TeliaSonera Motorolalt omandatud 35% eest 117 mln dollarit ehk 1,48 mld krooni, mis tegi kogu firma turuväärtuseks 4,229 mld krooni.

Nüüd kus kasv Põhjalas on aeglustunud, tahab TeliaSonera oma Balti riikide tütarfirmad oma kontrolli alla saada. ?See tehing on oluline samm TeliaSonera strateegia elluviimiseks Põhjalas ja Balti riikides, kus eesmärk on turupositsiooni tugevdamine,? seisis pressiteates. Juuni lõpus oli Omnitelil 1,14 miljonit abonenti ning turuosa ca 47%.

Leedu majanduslehe Verslo ?inios börsiajakirjanik Rimantas Pilibaitis ütles, et viimase 10% Omniteli aktsiate omanik oli 86-aastane Kazickas.

Pilibaitise sõnul asutas Kazickas firma Litcom, millest sai hiljem Omnitel. TeliaSonera viis tehingu lõpuni eile Vilniuses, kus toimus ka pressikonverents. ?Oleme väga rahul, et Leedu Telekomist saab esimene 100-protsendiline tütarettevõte TeliaSonera grupis,? ütles TeliaSonera Balti riikide, Norra ja Taani juht Kenneth Karlberg.

Pilibaitis möönis, et Leedus on viimasel ajal taas üles kerkinud spekulatsioon, et TeliaSonera teeb pakkumise ka Leedu Telekomi aktsionäridele. ?TeliaSonera ei eita, et tahab tõsta oma osalust ka Leedu Telekomis, aga millal täpselt see võiks juhtuda ja mil moel, nad ei kommenteeri,? ütles Pilibaitis.

Leedu maaklerfirma Jusu tarpininkas analüütiku Arvydas Kanase sõnul oli Omniteli täielik omandamine TeliaSonera poolt hea uudis. Tema sõnul on loogiline, et ka Leedu Telekomi aktsionäridele tehakse varsti väljaostmispakkumine kuskilt kahe liti tasemelt. Hetkel soovitab ta Leedu Telekomi aktsiat kiiresti osta. Eile kaubeldi aktsiaga 1,72 liti tasemel.

Hansabank Marketsi analüütik Urmas Riiel on kindel, et TeliaSonera ei maksnud liiga palju Omniteli 10% eest, arvestades kompanii domineerivat positsiooni Leedu turul. Hansapanga Leedu Telekomi hinnasiht on 2,2 litti.

Ligi 200 000 Leedu Telekomi aktsia omaniku Stefan Anderssoni sõnul on tõenäosus, et tänavu tuleb TeliaSoneralt pakkumine ka Leedu Telekomi aktsionäridele 50 protsenti. ?Leedu Telekomi aktsia on hetkel odav,? kommenteeris Andersson.

Aprilli lõpus tegi TeliaSonera vabatahtliku ülevõtmispakkumise Eesti Telekomi aktsionäridele, olles valmis aktsia eest maksma 111,3 krooni pluss 8 krooni dividende.

Eesti riik, kellele kuulub 27 protsenti telekomifirma aktsiatest teatas kohe, et pakkumine on liiga madal ning seetõttu jäi TeliaSonera Eestis pika ninaga. ?Mõttekam on jätkata pikaajalise aktsionärina,? ütles rahandusminister Taavi Veskimägi toona. Riik tahtis ühe aktsia eest saada 133,5 krooni.

TeliaSonerale kuulub 48,9 protsenti Eesti Telekomi aktsiatest.

TeliaSonera pressiesindaja Kjell Lindstrom kinnitas, et nende strateegia Balti riikides ei ole muutunud. Millal võiksid nad aga üle võtta Leedu ja Eesti Telekomi, pressi?eff kommenteerida ei tahtnud.

Uue vabatahtliku pakkumisega saab TeliaSonera välja tulla kuus kuud pärast viimase pakkumise lõppemist ehk alates selle aasta 10. detsembrist.

Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing andis pärast Eesti Telekomi viimaseid kvartalitulemusi aktsiale müügisoovituse ja õiglaseks hinnaks peab ta 6,07 eurot ehk ligi 95 krooni. Riiel on hinnasihiks määranud 8 eurot ehk 125 krooni. ?Seega ei saa öelda, et aktsia oleks ülehinnatud,? märkis ta. Eile lõpetas Eesti Telekomi aktsia kauplemise tasemel 107,65 krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing