Päike, vesi ja seened kahjustavad kaitsmata puitu

Meelis Somelar 25. august 2004, 00:00

Eestimaa kliimas on põhilised ohutegurid päike, vesi ja mitmesugused puidu seenhaigused. Intensiivne päike, mis meilt mõnel suvel lausa mitu nahka võtab, kahjustab ka kaitsmata puitu. Erinevalt punetavast seljast muutub aga puit UV-kiirguse toimel halliks. Selline ?vana? välimusega laud võib ju meeldidagi, kuid õnnetuseks on kahjustunud pind meeltmööda ka mitmesugustele puiduseentele.

Õnneks ei suuda ükski seen areneda ilma piisava hulga niiskuseta. Seetõttu kehtib kõikjal kuldne reegel ? hoia puitpind kuivana! Nii on korralikud vihmaveerennidega räästakonstruktsioonid ja aknalauaplekid juba iseenesest investeering puidukaitsesse.

Õhus oleva niiskuse eest vihmaveerenn muidugi ei kaitse. Siin tulebki appi keemiline puidukaitse. Alustama peaks esmapilgul ehk ebaolulisena tunduvatest asjadest.

Esiteks veenduge, et puit oleks puhas. Tolm, mustus, samuti päikesest kahjustatud puidukiht eemaldage lapi, tugeva harja või kaabitsaga.

Mida puhtam pind enne pintseldamist on, seda rohkem puidukaitsevahendit õigesse kohta satub ning seda püsivam on ka nake puiduga. Parema nakke saavutanud kaitsekile peab aga paremini vastu ilmastikumõjutustele ja puidu enda ?mängimisele?.

Kui puit tundub käe all niiske, laske tal korralikult kuivada. Vastasel korral tekitame puidukaitsevahendi kile alla ideaalse kasvukeskkonna seentele.

Parima kaitse tagab nn süsteemne lähenemine ? puidukaitsekrunt alla ning sobivate kaitseomadustega pinnakate peale. Tihti kiputakse just krundist loobumise teel näiliselt lihtsamalt ja vähem kulukalt läbi ajama.

Puidukaitsekrundi üheks põhiülesandeks on mädanikseente vastaste ainete puitu viimine. Pinnatöötluseks mõeldud toodete koostises mainitud fungitsiide aga reeglina pole. Teine oluline krundi ülesanne on järgnevale puidukaitsevahendile hea nakke tagamine. Krundist küllastunud puidule kulub ka vähem pinnakatet. Lahustipõhise pinnakatte puhul kasutage lahustipõhist, veepõhise kaitsevahendi puhul aga veepõhist krunti.

Olulise osa päikese UV-kiirguse vastasest kaitsest annavad puidukaitsevahendeis sisalduvad värvaineosakesed. Seepärast ei tohiks välispindadel kasutada täiesti värvitut puidukaitsevahendit. Isegi sellist, millesse on lisatud UV-filtreid. Kes soovib puidu tooni võimalikult naturaalsena säilitada, peaks poest spetsiaalset puidukaitsevahendit küsima.

Teoreetilised teadmised tagataskus, võib suunduda kauplusesse sobivat toodet valima. Puidukaitsevahendite riiulilt vastu vaatav kirju rivi tekitab ehk segadustki. Samas on konkurents eri tootjate vahel loonud olukorra, kus lähedase hinnaga tooted on oma omadustelt üsna sarnased. Nii ei pea tarbija kartma, et ta vaid firma imid?i eest maksab. Kallim toode sisaldab enamasti ka rohkem puitu kaitsvaid komponente. Ja vastupidi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:40
Otsi:

Ava täpsem otsing