Trepp kui kujunduselement

Kalmer Jäärats 27. august 2004, 00:00

Avatud planeeringuga majadesse tellitakse palju metalltaladel väärispuitastmetega treppe, millel on klaaspiirded. Sellised trepid on kallimad kui lihtsad puittrepid, kuid ka efektsemad. Eriti õhulise trepi saab siis, kui riputada astmed käsipuu külge ? iga eelnev aste kannab järgmist ja trepil pole vaja kasutada talasid. Sellise trepi võib teha ainult puitkonstruktsioonil, kasutades metallpulki, või katta kandekonstruktsioon alumiiniumiga.

Viimasel ajal on järjest rohkem ja julgemalt hakatud peale kodumaiste puuliikide kasutama ka mujal kasvavat puitu, näiteks Brasiilia kirssi ehk jatobat, lapatchot, Merbaud Venget ja paljusid teisi. Samuti on võimalik puitu toonida peitsides, lakkides või õlitades. Lakkimine on küll kõige odavam, aga kui lakk kunagi kulub, tuleb kogu trepi pind kuni puiduni üle lihvida ning uuesti viimistleda. See on aga suurt vaeva nõudev töö, kuna treppidel on väga palju nurki. Õli on looduslähedasem ja toob esile puidu loomuliku ilu. Samuti on niisugust pinda lihtsam hooldada, piisab ainult kergest lihvist ja õlitamisest, millega saab ka iga koduperenaine suurepäraselt hakkama. Looduslikest komponentidest tehtud õlid sobivad suurepäraselt ka allergikutele.

Kui pärast trepi paigaldust ehitustöö ruumis jätkub, tuleb trepp täielikult katta. See on küll lisakulu, kuid odavam kui teha hiljem viimistlusparandusi. Astmed kaetakse Soome papiga. Papp teibitakse või kiletatakse korralikult astmete külge, nii et astme ja papi vahele ei jääks tolmu, ega muud prahti. Kui astmetele satub ehitusprahti, mööda treppi käiakse ning Soome papp liigub, tekib liivapaberiefekt ja astmete viimistlus ongi rikutud. Eriti ohtlik on betoonitolm, mille kahjustusi on peaaegu võimatu likvideerida.

Uut maja ehitades või maja täielikult renoveerides tuleb trepimeistriga aegsasti ühendust võtta, kindlasti enne trepi?ahti rajamist. Siis ei teki ohtu, et trepi?ahti mahub vaid redel. Palju on olnud ka minu praktikas situatsioone, kui tellija tahab laia ja mugavat treppi, mis mõjuks majesteetlikult, kuid ülemise korruse ava ei võimalda seda ja lõpuks tuleb leppida siiski palju ebamugavama ning mitte nii kujundusliku sisustuselemendiga.

Kindlasti tuleb ehituse käigus mõelda trepi kinnituste peale, seda eriti siis, kui seinte ehitusmaterjalina kasutatakse ?Aeroci? plokki või kipsplaati. Palju on olnud juhtumeid, kus trepimeister kutsutakse kohale alles siis, kui trepi?aht on juba täielikult viimistletud ning kipsplaadi taga on tühjus. Sellisel juhul tuleb nurkades kasutada lisaposte või juba valmis sein eemaldada, panna puittalad ning juba tehtud töö uuesti parandada.

Kohapeal tuleb määrata trepi seisukord. Kui puittrepp on jäänud aastatega loodi, eriti ei logise ega nagise ning ühenduskohad on korras, siis pole tema asemele uut vaja.

Vanad trepid on aastatega kindlasti mitmeid kordi üle värvitud ning nende värvikihtide all võib olla täiesti korras trepp. Vana värv eemaldatakse kuuma puhuriga, kuid mitte lõpuni. Viimase kihi puhastamiseks soovitan kasutada vahendit ?Venflex?. See tuleks hõõruda pinnale ?karukeelega? ehk toidunõude pesemiseks mõeldud kareda käsnaga. Kui puidule jääb veel värvi, tuleb protseduuri korrata. Seejärel lihvitakse trepp hästi õrnalt üle. Liiga tugevasti lihvides tekivad heledamad puidulaigud, mis mõjuvad häirivalt.

Värv trepilt eemaldatud, vaadatakse üle naksuma kippuvad ühenduskohad. Naksumise saab likvideerida, lüües astmete vahedesse trepiga samast puust kiilud. Seda tuleb teha nii tugevasti, et liikumine kaoks. Vajadusel tuleb varvaslauad lahti võtta ja montaa?liimiga uuesti paigaldada. See on elastne liim, mis jääb puidu vahele nagu kumm ja naksumine on välistatud. Sama võtet kasutatakse ka uute treppide ehitamisel.

Kui astmete liikumise põhjuseks on trepi põskpuu kulunud tapid, tuleb ka nende vahele kiilud panna. Lõpuks vigastatud puit asendatakse ning trepp viimistletakse. Kui lihvimisega õnnestus saavutada naturaalne efekt, siis võiks treppi vahatada.

Mõnikord soovitatakse vana trepp katta puidust plaatidega. Sellise töö lõpptulemus aga ei pruugi olla rahuldav ja võib minna kalliks. Kui see on siiski tungiv soov, tuleks võtta hinnapakkumine nii uue trepi ehitamise kui ka vana taastamise kohta ning seejärel teha valik.

Minu kogemus näitab, et vana treppi plaatidega ideaalselt katta on väga keeruline. Seega ? kui vana trepi naksumisest on võimalik vabaneda ja vana puit taastatav, siis võib saada odavalt väga hea tulemuse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing