Vilt seina ja turvas valgustuseks

Liis Kängsepp 24. september 2004, 00:00

Me oleme ainsad hullud, kes sellist asja on hakanud tegema, naerab noorem ja õblukesem neist, Liisa Kallam, villa järgi lõhnavas ateljees, kus päike heidab kiiri Liisa Tomasbergi peale, kes parasjagu lambavilla vildiks rullib.

Kaks Liisat on Eesti Kunstiakadeemia tekstiilikunsti magistrandid ja teevad tööd projektipõhiselt. Viimane töö oli sisustustekstiili viltimine ühele uuele kohvikule Tallinna vanalinnas, enne seda tehti ühele eramajale turbalampe ning tüdrukute kätetööd on näha ka Raekoja platsi restoranides Revalia ja Olde Estonia.

Viltimisega on Liisad tegelenud oma neli-viis aastat. Turbalambid on Kallami tootevalikusse lisandunud viimase aasta jooksul.

Lampe teeb põhiliselt Kallam, Tomasberg tegeleb vildiga. Samas on nad turvast seganud ka vildi hulka. Nii sündis näiteks vilt, mis telliti ühte kodusse kapiustele kleepimiseks.

Lambi valmimiseks tehakse esmalt tupp-villpeaturba kiust paberilaadne materjal, mis valgust läbi kumab ning mida saab sobiva kujuga esemeks vormida. Kuigi tegemist on kiuga, mis hästi süttib, pole vaja karta, et turbalamp jääb vaid ühekordseks atraktsiooniks magamistoas, mis esimesel süütamisel leegiga põlema lahvatab.

Kallami turbamaterjalile teeb disaini tootedisainer Raul Erdel ning pirniks keeratakse sisse kas säästu- või halogeenlamp, mis kuumaks ei lähe.

Ehkki Liisad teevad praegu asja pigem hobi korras, tahavad nad sellest tulevikus kujundada töö. ?Praegu meil polegi niivõrd rahategemise eesmärki, vaid tegemist on uurimistööga,? selgitab Tomasberg optimistlikult. ?Ma arvan, et Visiooni lugeja ei tõuseks voodist püstigi hommikul selle raha eest, mis me praegu teenime.?

?Ei ole ka aega hommikust õhtuni sellega tegeleda ja ega niimoodi kahekesi kangast nühkides jõuagi kuhugi,? sekundeerib sõbrale Kallam.

Ideaalis näeks nende töö muidugi välja nii, et tuleb klient, Liisad disainivad ja siis teised teevad asja valmis. Ehk nagu nad ise ütlevad ? sellist tuima rullimist küll elu lõpuni teha ei taha.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing