Peeter Raidla • 7. oktoober 2004 kell 8:15

Eurolines'i kaugliinibussid vedasid Eestisse salakaupa

Piirivalve ja toll avastasid eile kahte Eurolines"i kaubamärgi all sõitvasse bussi osavalt ehitatud peidikud ja neisse paigutatud salakaupa.

Maksu- ja tolliameti teatel jõuti avastuseni eile Narvas Vene-Eesti piiril läbi

kaugliinibusside süvendatud kontrolli käigus.Piirivalveametnikud suunasid esimesena tolliläbivaatusele kell 10 Narva maantee piiritollipunkti saabunud Eesti numbrimärke kandva reisibussi Scania, mille Vene kodanikust bussijuht Kirill deklareeris suuliselt vaid ajalehti ja ajakirju.Piirivalve ja tolli koostöös viidi läbi põhjalik bussi läbivaatus, mille käigus avastati kokku kolm raskesti ligipääsetavat peidikut. Neist esimene asus pagasiruumis, kus tualettruumi vastasseinale oli kleebistega paigaldatud topeltsein, ja teine parema tagavararatta koopa kohal.Kui kaks esimest peidikut osutusid tühjadeks, siis pagasiruumi keskpaigas mootoriruumi vastas oleva topeltseina tagant avanenud tühikust avastati 23 paari jalanõusid ja 17 mobiiltelefoni.

Samasse piiritollipunkti kell 13.50 saabunud Vene numbrimärke kandva Eurolines"i liinibussi Scania Vene kodanikust juht Alexander oli salakauba peitmiseks rajanud veelgi keerulisemalt ligipääsetavad peidikud.

Nimelt avastasid piirivalve- ja tolliametnikud, et bussi pagasiruumi esiseina ja magamiskoha vahel olid valgustite taga luugid, mida sai avada valgustikupli eemaldamisel. Bussijuht andis läbivaatuse käigus ise ametnikele võtme, millega sai luugid avada. Nende tagant tuli päevavalgele kaks 67 sentimeetri kõrgust, ligi 60 sentimeetri laiust ja ligi 70 sentimeetri sügavust peidikut, millest üks sisaldas karpi 15 lukustusseadmete osadeks olevat üleviigukaitset.

Kirde tolliinspektuur pidas mõlemal juhul salakauba kinni ja alustas juhtumite uurimiseks väärteomenetlused. Bussijuhid tunnistasid, et olid salakauba olemasolust teadlikud.

Tolli järelevalve alla jäeti teisena läbivaadatud buss, kuna see oli salakaubaveoks spetsiaalselt ümberehitatud. Esimese bussi puhul oli salakaup peidetud konstruktsioone ümberhitamata rajatud peidikutesse. Tollil on õigus konfiskeerida tollieeskirjade rikkumise eesmärgil eriliselt ümberehitatud transpordivahendi, millega või mille abil pandi toime tollieeskirjade rikkumine.

Hetkel kuum