HobuAõu paelub põneva ja kauni kavaga

Christel Karits 08. oktoober 2004, 00:00

Tallinna hobuAõu on Baltimaade suurim ratsaüritus, millest võtab osa sportlasi 12 riigist. Suurejooneline sündmus toimub juba kolmandat aastat ja on saanud iga korraga hoogu juurde.

Korraldajad pakuvad põnevat võistlust ja lõbusat meelelahutust kolme päeva jooksul. Areenile astuvad tippratsanikud üle Euroopa, meelelahutuseks mängivad Eesti parimad ansamblid ja toimub palju huvitavat alates koerte võistlustest kuni ponirallini. Erilise tähelepanu all on väikesed külastajad - töötab mitu lasteala, kus korraldatakse mänge ja võistlusi.

"Kindlasti saab üheks põnevamaks etteasteks olema Ukraina kasakate enneolematu ratsaAõu," avab kava võistluste direktor Siim Nõmmoja. Ta iseloomustab vaatemängu vaid ühe sõnaga - ehe. "Mul õnnestus nende Aõud Helsingis näha. See on tõepoolest segu universaalsest ratsutamisoskusest ja kaskadööritrikkidest."

Lõbusaks vahepalaks peaks olema ka pühapäeval kell 13 algav parkuur XI Fance Dress Realy - kostüümratsutamine ning enne seda toimuv ponisimultaan, mis on väikeste hobuste ja väikeste laste etteaste.

"Meil on tulemas Potsataja ja Gena, Karlsson ja Pipi, kosmosemutid, nunnad, Batman ja Robin, Zorro ja Kaunitar ning Tarzan ja Jane tulevad ka," tutvustab Aõu korraldaja Dina Radha ja kinnitab, et kindlasti saab kostüümratsutamisest meeleolukas vahepala.

Meelelahutuslikku poolt tasakaalustab pingeline ratsaspordivõistlus. Horse Show on maailma karikavõistluste etapp kõige selle juurde kuuluvaga. Samuti saavad vaatajad osa kogu suve väldanud võistlustesarja Palladium Cup finaalist. "Palladium Cupi lõpetamine laupäeval peaks olema ka kindlasti väga huvipakkuv," selgitab Nõmmoja. "Samuti pühapäeval toimuv Peugeot Grand Prix ning võistluste lõpu järgne Eesti kõrgushüpperekordi purustamise katse."

VIP-ala on ka tänavu, see asub kokku kolmel tasandil, teisel tasandil asuvale VIP-alale on veel võimalik ka pileteid osta.

Pilet maksab 750 krooni ühe päeva eest. Kolmas ja neljas tasand on juba välja müüdud.

Saku Suurhallis toimuvast takistussõidu MK-etapist ja selle raames toimuvast Palladium Cupist võtab osa ligikaudu 70 ratsasportlast 160 hobusel. Osalejaid on kokku 12 riigist.

Eesti Ratsaspordi Liidu peasekretäri ja võistluste direktori Siim Nõmmoja sõnul on tung võistlusest osa võtta niivõrd suur, et nüüdseks peab sportlastele juba ära ütlema hakkama. "Halli ümber ehitatav hobuhotell mahutab 130 hobust, rohkem me kahjuks vastu võtta ei saa. Rahvusvaheliste reeglite kohaselt peavad ratsud võistluste ajal võistluste territooriumil viibima. Vaid Palladium Cupi finaalist osa võtvad sportlased saavad oma hobuseid mujal hoida ning need siis võistluse ajaks kohale tuua", selgitas Nõmmoja.

Esimest aastat Aõu raames toimuva rahvusvahelise takistussõidu võistlussarja Palladium Cupi finaaliga seoses lisandub võistlushobuste nimekirja täiendavalt veel vähemalt 30 ratsut, kes viibivad halli territooriumil vaid võistlemise ajal.

Võistlustest osavõtmiseks on end üles andnud Läti, Leedu, Ukraina, Venemaa, Taani, Soome, TAehhi. Poola, Saksamaa, Eesti, Rootsi ja Norra takistussõitjad.

Kolme päeva jooksul on kokku kavas 12 parkuuri, Peugeot' Grand Prix on takistussõidu Kesk-Euroopa liiga MK etapi põhisõit. Võistluste auhinnafond on 407 000 krooni ning põhisõidu peaauhinnaks sõiduauto Peugeot 206.

2002. aastal võitis Tallinn International Horse Show' põhisõidu Eesti takistussõidukoondise kapten Rein Pill. Möödunud aastal saavutas vahepeal MK-etapi õigused saanud võistluse olulisima parkuuri võidu sakslane Matthias Granzow.

Tallinn International Horse Show on Baltikumi suurim sisehalli takistussõidu võistlus ning ainuke sisehalli MK-etapp.

Nii reedel kui ka laupäeval on publikul peale hobuste võimalik Saku Suurhallis võistlustules näha ka TAKO klubi tarku koeri.

HobuAõule tuleb oma oskusi näitama ja teistega mõõtma tosin eri tõugu koera. Esindatud on borderkollid, sheltid, belgia lambakoerad, labradorid, dalmaatslased, käharkarvalised retriiverid, puudlid, welshi terjerid ja iiri terjerid.

"See on juba ajalooliselt nii olnud, et hobuseid ja koeri näidatakse koos,"selgitab TAKO klubi esindaja Sirje Tammsalu. "Traditsioon on pärit Inglismaalt, kus hobuste ratsaspordivõistlustel hakati publikule vaheajal näitama, et hobustega sarnaseid asju võivad teha ka koerad." Esmakordselt olid Eestis hobused ja koerad samal tribüünil eelmise aasta Horse Show'l, siis toimus koerte demonstratsioonesinemine. Seekord on tegu võistlustega.

Reedel toimub TAKO klubi koerte "Jumping show".

"See on teatevõistlus, kus osaleb kaks meeskonda. Paarid määrab loos," tutvustab Tammiste. "Loosiõnn võib aga kokku panna näiteks suure ja väikese koera. Võidab see, kes takistuse kiiremini läbib."

Laupäeval toimuvad tarkade koerte Agility meistrivõistlused ja siis saab näha, kuidas koerad tulevad toime hobustele mõeldud takistuste ületamisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing