Jaak Laineste • 21. oktoober 2004 kell 22:00

Ärge ajage udujuttu

Ülekoormatud ekspert võtab ette projekti, loeb selle põhipunkti, kokkuvõtvad osad läbi ja teeb oma otsuse kasutades peamiselt sisetunnet ? talle kas projekt pigem meeldib või mitte. See võibki määrata projekti saatuse tema jaoks. Konkreetsed hinded ? vastavus programmile, teaduslik väärtus, mõju ühiskonnale ja projekti organisatsioon ? kujunevad vastavalt osade muljele.

Üksikute osade hindamisel ei jää ülekoormatud eksperdil palju muid võimalusi, kui võtta hindamismanuaal ja vaadata, mis küsimusi täpselt küsitakse ja kuidas need on seal formaalselt sõnastatud. Kui taotlus sellele vastab, siis saab tõenäoliselt kõrgema hinde. Ja kindlasti ei tohi olla liialt keeruline leida mõnele hindamises olevale küsimusele vastust, sest muidu võib saada 0 punkti. Siit tuleneb, et on hea idee lugeda korralikult hindamisjuhendeid, mis on ELi kodulehelt vabalt saadaval. Mõned projektikirjutajad teavad hindamiskriteeriume vist liiga hästi, ja kirjutavad suurelt ja rasvases kirjas vastava peatüki algusesse näiteks ?the scientific value of the project is very high?. Aga see võib eksperdile juba halvasti mõjuda, sest ega ta ei taha, et teda idioodiks peetaks. Seega: ärge ajage udu!

Millegipärast arvavad mõned projektikirjutajad, et europrojekti peab kirjutama mingit õiget jahu, kantseliiti või mis tahes vahtu, mis räägib palju kõlavate sõnadega, kuid ei ütle midagi. Meelde tuletades on tegu ikkagi kõrgelt haritud ekspertidega, kes tunnevad jama poole kilomeetri kauguselt ära. Pigem lähevad närvi, kui neid lollitada püütakse.

Kui ekspert ei oska projektist suurt midagi arvata või on talle juhtunud kitsas ala, mis pole just tema eriala, siis tuleb veel üks asi käiku ? formaalsused. Ekspert vaatab projektinõudeid, hindamise nõudeid ja reegleid ning hakkab nende täitmist rida-realt kontrollima. Kui leiab mingi vastuolu, mis võib sisuliselt olla üsna vähetähtis, siis läheb üks miinuspunkt kirja. Projekti läbikukkumiseks pole neid palju vaja. Viimasena soovitan vaadata taotlus koos hindamise reeglitega üle, nii nagu seda teeks ekspert. Apsude sisse unustamine ja nende ületähtsustamine ekspertide poolt on väga lihtne tulema.

Hetkel kuum