Bensiini hind kerkis Eestis kahe viimase päevaga rekordkõrgele

Andres Kärssin 27. oktoober 2004, 00:00

Eesti kahe suurima kütusemüüja Neste ja Statoili kinnitusel tõstis nädala alguses toimunud hinnahüpe bensiini ja diislikütuse hinna kõigi aegade kõrgeimale tasemele Eestis.

Statoil Eesti ASi turundusjuhi Hede Kerstin Luige sõnul on tegemist loogilise asjade käiguga ? praegune kütuse maailmaturu hind on ajaloo üks kõrgemaid ning Eestis pole kütuseaktsiisid ka kunagi nii kõrged olnud.

Neste Eesti ASi juht Indrek Kaju ütles, et viimasel ajal on järsult üles läinud maailmaturul just diislikütuse hind. Põhjus ? USA kui kõige suurem kütuseturg tarbib talviseks majade kütmiseks kütteõli, seetõttu nõudlus diislikütuse järgi kasvab. Suvel, vastupidi, kasvab bensiini tarbimine, märkis ta.

Mis tasemele võiksid tõusta hinnad Eesti turul, kütusemüüjad enda sõnul prognoosida ei oska. ?Arvestades maailmaturuhinda on veel kasvuruumi, Eesti viimaste kuude konkurents suurte turuosaliste vahel surub jaemüügihinna põhjendamatult alla,? ütles Luik. Tema sõnul on bensiini osas olnud viimase aja hinnavõitlus suurem kui diislikütuse osas. Samas talveperioodil võib ilmselt rohkem tõusta diislikütuse hind.

?Ennustan, et lähiajal näeme Eestis olukorda, kus diisel maksab Eestis rohkem kui bensiin. Kuid see on lühiajaline ilming,? ütles Kaju. Ta lisas, et hinnatõus pole bensiinimüüja kius autojuhtide vastu: ?Meil on huvi, et sõidetaks rohkem.?

Eilse hinnatõusu järel maksis Neste tanklates bensiin Futura 95 Euro 11,50 krooni liiter, Futura 98 Euro 12,20 krooni liiter ja diislikütus Futura D Euro 11,45 krooni liiter.

Pärast esmaspäevast hinnatõusu korrigeeris Statoil eile lõunaks oma teenindusjaamades kütusehinnad 10 sendi võrra allapoole ? nii maksis bensiin 95 Euro 11,75 krooni liiter, bensiin 95 Euro Ultima 12 krooni liiter, bensiin 98 Euro Ultima 12, 45 krooni liiter ning diislikütuse liiter oli 11,70 krooni.

Bussiettevõte Taisto tõstis esmaspäeval Tallinn?Tartu piletihinda 100 kroonini, esialgu puudutab hinnatõus vaid hilist bussireisi, kuid ettevõte prognoosib üldist kallinemist. Taisto liinidirektori Väino Moori kinnitusel on hinnatõus seotud pideva kütusehinna kallinemise ja muude ekspluatatsioonikulude suurenemisega, vahendas louna.ee

Maanteevedude hinda mõjutab kõige rohkem kütuse maksumus, mille osatähtsus on hinnast kuni kolmandik. Seni on vedude hind Eestis konkurentsist tingituna odavnenud.

Esmaspäeval kergitasid lennufirmad kütuse lisatasu, mis tõstab veidi lennuveo hinda. Alates 25. oktoobrist on lennukompaniide kütuse lisatasu suuruseks 0,35 eurot/kg või 0,40 dollarit/kg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing