Elukindlustus vähendab maksukohustust

Kalev Kompus 22. november 2004, 00:00

Euroopas kasutatav investeerimisriskiga elukindlustustus (ingl k unit link) võimaldab märkimisväärselt vähendada füüsilisest isikust firmaomaniku tulumaksukohustust.

Peamiselt väheneb maksukulu sellise kindlustustoote abil äriühingute osaluste müügil. Näiteks soovib ettevõtja Oliver müüa Ericule 20 miljoni krooni eest osaluse oma ettevõttes N. Eeldusel, et ettevõtte soetusmaksumus oli 2 miljonit krooni, saab Oliver eraisikuna Ericule otse müües tulu 18 miljonit krooni. Maksukoormuse vähendamiseks soetab Oliver endale Bermuda või Belize?i kindlustusseltsi poolt väljastatud investeerimisriskiga elukindlustuspoliisi. Pärast seda kannab Oliver poliisile oma esimese investeeringu, mida võib piiranguteta investeerida suvalise jurisdiktsiooni piiratud vastutusega äriühingusse, sealhulgas offshore-firmasse. Seejärel annab Oliver käsu kindlustusseltsile osta tema investeeringu eest uus offshore-firma X, mille omanikuks aktsiaraamatu järgi saab seesama Bermuda või Belize?i kindlustusselts.

Pärast offshore-firma X omandamist kindlustusseltsi poolt müüb Oliver oma osaluse ettevõttes N offshore-firmale X näiteks 3 miljoni krooni eest. Tehingu tulemusena saab Oliver eraisikuna tulu 1 miljon krooni. Uus omanik müüb osaluse aga juba 20 miljoni krooni eest edasi Ericule. Oliveri panus maksumaksjana riigi tuludesse kõnealuselt tehingult Eestis oleks 260 000 krooni ja tema kokkuhoid on peaaegu 4,5 miljoni krooni.

Tulumaksuseaduse § 20 lõige 3 järgi ei maksustata investeerimisriskiga elukindlustuspoliisile tekkinud tulusid, kui poliisilt ei tehta väljamakseid enne 12 aasta möödumist. Kes sellist ooteaega liiga pikaks peavad, võivad saada Luksemburgi või ?veitsi pankadest eraisikuna laenu. Laenu tagatiseks on offshore-firma pangakontole osaluse müügist laekunud summa. Eesti residendist füüsilisel isikul ei teki maksukohustust offshore-kindlustusseltsist väljamaksete saamisel, kui kindlustuslepingu sõlmimisest on möödas 12 aastat.

Samuti on korrektne saada pangalaenu kindlustuspoliisil oleva offshore-firma varade tagatisel.

Maksuhaldur on tõepoolest arvamusel, et füüsilisel isikul ei pruugi tekkida offshore-kindlustusseltsist väljamakse saamisel maksukohustust, kui lepingu sõlmimisest on möödunud vähemalt 12 aastat.

Kuid see arvamus kehtib üksnes nende tehingute suhtes, kus eesmärgiks ongi investeerimisriskiga elukindlustuslepingu sõlmimine.

Kuna kirjeldatud tehingu eesmärk on osaluse müük Oliverilt Ericule, siis on maksuhalduril kõik eeldused võtta kasutusele maksukorralduse seaduse § 84. Käesoleval juhul on ilmselgelt tegemist maksudest kõrvalehoidmise eesmärgil tehtud tehinguga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing