Anne Oja • 13. detsember 2004 kell 22:00

Korteriühistutesse kuuluvatele ettevõtetele läheb küte kallimaks

Nimelt käsib esialgsete plaanide järgi 1. jaanuaril kehtima hakkav seadus korteriühistutele sooja müüa senise 5 protsendi asemel 18protsendilise käibemaksuga, kui sooja ei kasutata füüsiliste isikute poolt ja nende isiklikuks tarbeks.

Seadusemuudatus põlistab nõudmise, et ühistud täpsustaksid soojatarbijate andmeid, ettevõtetest ühistu liikmed saaksid soojaettevõtteilt eraldi arved või eeldab, et korteriühistud hakkaksid käibemaksukohustuslaseks.

Valdav osa Eesti 7630 korteriühistust pole käibemaksukohustuslased. Käibemaks tõuseb seega iga ühistu puhul erinevalt, jäädes miinimum- ja maksimummäära vahele.

Maksu- ja tolliameti sõnul ühistud end käibemaksukohustuslaseks registreerima ei pea. ?Juhul kui muudetakse käibemaksuseadust, vaadatakse ka antud seisukoht üle. Kuna käibemaksuseadust ei ole ju muudetud, ei ole võimalik ette hinnata ka selle tagajärgi,? teatas maksuamet eile.

Maksumaksjate Liidu jurist Hiie Õunpuu ütles, et nii soojaettevõtted kui ka ühistud ei saa vastutada selle eest, milleks ühistu liikmed sooja kasutavad. ?Kuidas soojaettevõte jõuab siis tegeleda ettevõtlusega, kui ta peaks iga kuu kontrollima, kus keegi elab?? küsis Õunpuu.

?Loodan ja arvan, et praktikas suuremat probleemi ette ei tule, aga 100 protsenti ei saa siin Eestis midagi väita,? kommenteeris Õunpuu võimalust, et maksuamet siiski mõnda kütteettevõtet ning ühistut lähema 2,5 aasta jooksul puistab. ?Olukord oleks jäänud lihtsaks, kui soojusenergia 5protsendilise käibemaksu suhtes poleks enne erandi kadumist 2007. aastal midagi muudetud,? lisas Õunpuu.

Mustamäe tee 149 korteriühistu raamatupidaja Anna Keelmann nentis, et kaks erinevat käibemaksumäära toovad palju segadust.

Korteriühistu Kolde 82 juht Rein Saliste märkis, et korteriühistut ei saa sooja vahendajaks lugeda. ?Käibeks loetakse vahendustasu, mida meie korteriühistul pole,? rääkis Saliste. ?Korteriühistu ei kirjuta välja ka arveid, vaid annab ühistu liikmetele teatised, mille alusel nad sooja eest tasuvad.? Saliste sõnul pole korteriühistule Kolde 82 sooja müüv Tallinna Küte lepingutingimusi üle vaadanud ega ettevõtjatest korteriomanike sooja maksustamist 18protsendilise käibemaksuga nõudnud.

Suvel saatis ERA Küte umbes 350 korteriühistule laiali kirjad, et nood esitaksid andmed kütte maksustamiseks erinevate maksumääradega. Alternatiivse variandina sõlmis ettevõte ühistusse kuuluvate ettevõtjatega otselepingud.

Käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõus täpsustatakse 5protsendilise maksumääraga soojusenergiat saavaid isikuid. Vähendatud on maksumäär üksnes sellele osale elamu- või korteriühistutele müüdavast soojusenergiast, mida tarbitakse füüsiliste isikute poolt isiklikuks otstarbeks. Kuna korteriühistusse võivad kuuluda lisaks füüsilistele isikutele ka äriühingud, siis senise praktika järgi said ka äriühingud soojusenergiat 5protsendilise käibemaksumääraga. See aga ei ole olnud seadusandja mõte.

Hetkel kuum