ÄP fototoimetus • 21. september 2005 kell 22:00

E-hääletamise eel kontrolli ID-kaardi sertifikaadi kehtivust

ID-kaardi kolmeaastase kehtivusega sertifikaadid, mida kasutatakse elektrooniliseks isikutuvastuseks, digitaalallkirja andmiseks ja e-hääletuseks, vajavad enne aasta lõppu uuendamist enam kui sajal tuhandel inimesel. Siiani on seda teinud vaid ligi 2000 inimest.

12. oktoobrini saab sertifikaate tasuta uuendada kõikides Kodakondsus- ja migratsiooniameti büroodes ning Sertifitseerimiskeskuse teeninduspunktides. Teenuse tavahind on 90 kr.

Ise ja tasuta saab sertifikaatide kehtivust kontrollida veebilehel www.sk.ee/id-kontroll. Selleks on vaja internetiühenduse ja ID-kaardi lugejaga arvutit, mis on olemas paljudes avalikes internetipunkides, ning oma ID-kaardi PIN-koode. Veebis saab aegunud sertifikaate ka kohe uuendada.

Ununenud PIN-koodide asemele saab oktoobrini teeninduspunktides uued samuti tasuta.

Sertifitseerimiskeskuse turundusjuhi Andres Aarma sõnul on 2003. aasta teisest poolest kokku antud üle poole miljoni digiallkirja ning ID-kaardiga autentimist kasutatud enam kui miljon korda.

Aarma sõnul suureneb digi­all­kirjade andjate arv mõnesaja kuni tuhande võrra kuus, kuid siiani kasutab enamik ligi 800 000 kaardiomanikust ID-kaarti siiski vaid ?pildiga dokumendina?.

Aarma peab digiallkirja vähese populaarsuse peamiseks põhjuseks inimeste visalt muutuvaid harjumusi ning puudulikku arusaamist sellest, et digitaalselt antud allkiri on seaduse silmis samaväärne käsitsi kirjutatuga, kuid asjaajamises sageli palju mugavam ning turvalisem kasutada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum