5. oktoober 2005 kell 8:19

USA börsid: ettevõtete kulud teevad investoritele muret

Kütuse hinnatõusu tõttu kasvavad kulud ning hirm intressimäärade tõusu jätkumise eest vedas eile USAs aktsiaturu mõõdukaase langusse.

Kvaliteetaktsiate liikumist jälgiv Dow Jones tööstuskeskmine kukkus 0,9%, tasemeni 10441,11 punkti. Peamiselt tehnoloogiasektori liikumist jälgiv Nasdaqi koondindeks taandus 0,8% ja lõpetas 2139,36 punktil.

Ehkki nafta paari protsendine hinnalangus lubas ilusat päeva keeras päev miinusesse tarbekaupade tootja Procter Gamble (aktsia -2,1%, 58,08 dollarit) reitingu alandamine ja kodukeemia valmistaja Clorox Co (-1,4%, 52,50 dollarit) kasumihoiatus.

JP Morgan Securities alandas Procter Gamble aktsiasoovituse ?ostalt? ?hoia? peale, kuna maaklerfirma on mures ettevõtte kasvavate toorainehindade sealhulgas energiakulude tõusu pärast.

Clorox Co tõmbas aga koomale nii teise majanduskvartali kui kogu aasta kasumiprognoosi. Lisaks tõstis ta kasvanud kulude tõttu umbes 40% toodete hindu.

Mõlemad hoiatused näitavad energiahindade tõusu mõju ettevõtetele ja inflatsiooni kiirenemist.

Lisaks andis Dallase osariigi keskpanga president Robert Fisher mõista, et inflatsioon on tõusnud juba nii kõrgele, et keskpank võib hakata varsti sellepärast muret tundma.

See aga tähendab taas, et keskpanga jätkab baasintressimäärade tõstmist ja muudab laenuraha kallimaks.

Hetkel kuum