20. oktoober 2005 kell 9:31

Brüssel kavandab uut abifondi

Euroopa Komisjoni president soovitab luua abifond piirkondade aitamiseks, mida on globaliseerumise tagajärjel tabanud suur töökohtade kadu.

Täna esitab Jose Manuel Durao Barroso selle ettepaneku Euroopa parlamendile, mis omakorda moodustab ühe osa Komisjoni ettepanekutest tuleval nädalal Londonis toimuvale valitsusjuhtide mitteametlikule tippkohtumisele. Seal on teemaks Euroopa reaktsioon maailmamajanduse globaliseerumisele.

Barroso mõte on rahastada uuest fondist inimeste ümberõpet ning toetada piirkondi, kust firmad globaalse konkurentsi survel oma tootmist välja viivad. Fondi suuruseks on visandatud ca üks miljard eurot, kirjutab Financial Times.

Ühtlasi loodab Barroso pehmendada Komisjoni mainet. Prantsusmaa, Saksamaa ja mitmed teised riigid on Komisjoni kritiseerinud vabakaubanduse ja avatud turgude agressiivse propageerimise eest kui liiga liberaalset.

Komisjoni plaani võivad aga omakorda torpedeerida teised liberaalsema mõttelaadiga ELi liikmesriigid, kelle jaoks uus fond poleks muud kui kingitus riikidele, kes pole seni suutnud läbi viia vajalikke reforme.

Hetkel kuum