Ülo Toomsalu • 8. november 2005 kell 6:11

PM: Eesti Energia kulutab miljardi põlevkivituhale

Energiamonopoli juhid kavatsevad lähiaastail kulutada kuni miljard krooni elektrijaamade põlevkivituha ladestamise uue tehnoloogia kasutuselevõtuks.

Veel aasta tagasi oli õhus kuni nelja miljardi krooni kulutamine uue, kõikidele keskkonnakaitsenõuetele vastava põlevkivituha kõrvaldamise süsteemi ehitamisele. Ootamatult selgus aga, et energiafirma saab hakkama neli korda odavamalt, kirjutab Postimees.

«Kui tekkiv tuhk leiaks endale mingi teise rakenduse, siis me ei paneks seda tuhaväljale,» märkis Eesti Energia keskkonnajuht Tõnis Meriste.

Kuigi homme lõppev rahvusvaheline riigihange võib tuua üllatavaid lahendusi, hindavad energiafirma juhid, et tõenäoliselt ei too tulevik põlevkivijaamadesse midagi põhimõtteliselt uut.

Tehnoloogia, mis Narva Elektrijaamadesse ehitatakse, ei ole uus, see kulutab senisest lihtsalt umbes kümme korda vähem vett. Esialgu tahab Eesti Energia püsti panna katseseadme. Kui see edukalt töötab, saavad 2009. aasta keskpaigaks kõik põlevkivikatlad uue tuhaärastamissüsteemi.

Meriste sõnul kulub kõigi elektrijaamade tuhakogumise uuendamiseks kuni miljard krooni.

«Tegu on vedela pahtli moodi seguga, torud jäävad samaks, veekogus saab olema tühine ja materjal tardub suhteliselt kiiresti,» kirjeldas uut tuhast vabanemise süsteemi keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek.

Hetkel kuum