• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  USA väärtpaberikomisjon: kohtuvälist kokkulepet pole

  ?Te olete teine inimene, kelle käest ma täna hommikul sellisest kokkuleppest kuulen,? ütles Greer eile Eesti aja järgi kell viis õhtul vastuseks küsimusele, milles oli Eesti eilehommikustes uudistes kirjeldatud kohtuvälise leppe sisu.
  Greer kinnitas, et LHV teeb uurijatega koostööd, kuid praegu on vara rääkida kohtuvälisest kokkuleppest. Eile toimus USA väärtpaberijärelevalve (SEC) esindaja kinnitusel New Yorgis kohtus kuulamine, millel osalesid SECi esindaja ja LHV kaitsja Shearman & Sterlingi esindaja. Äripäeva trükkimineku ajaks polnud see veel lõpule jõudnud.
  Greer kinnitas, et uurimine jätkub. ?Kaasus on alles algusstaadiumis, kuid meil on suur hulk tõendeid,? ütles Greer. ?Me peame nüüd täpselt välja selgitama, kuidas petturlus toimus. Ja veel kord, LHV teeb selles uurimises meiega koostööd.?
  Greer kinnitas, et külmutatud on LHV USA kontod, mitte ainult need viis kontot, mida on mainitud kohtule esitatud kaebuses. ?Asi puudutab tervet rida maaklerikontosid. Kelle raha nende kontode taga tegelikult on, seda me alles püüame välja selgitada.? Ta lisas, et pole kellegi huvides hoida külmutatuna kontosid, mis pole kaasusega seotud.
  SECi andmetel esindab Shearman & Sterling kohtus vaid LHVd, mitte Oliver Peeki ega Kristjan Lepikut kui eraisikuid. Kas ka Peegil ja Lepikul on advokaadid, seda Greer ei osanud öelda. ?Loodame,? ütles ta. Kui neil kaitsjaid ei ole, siis otsustab kaitsjate määramise kohtunik. Kogu asi läheb nüüd edasi vastavalt kohtuprotseduuridele, mis võib võtta kaua aega. Eileõhtuste andmete kohaselt toimus New Yorgi lõunaringkonna kohtus kuulamine, kus hageja oli SEC ja süüdistatavad LHV, Kristjan Lepik ja Oliver Peek.
  LHVd esindas Shearman & Sterling LLP New Yorgi kontori advokaat Tai Hyun Park, kohtusse ilmumise avalduse olid teinud ka Shearmani advokaadid Piret Loone, Stephen Fishbein ja Amy L. Neuhardt. SECi esindas kohtus kohtudokumentide andmetel Tami Scarola Stark. Peegi ja Lepiku kaitsjate suhtes puudub kohturegistris informatsioon.
  Shearmani esindajaid ei õnnestunud Äripäeval eile tabada.
  LHV omanikud ja töötajad ei saa raha firmast välja võtta, sest finantsinspektsioon on nende kontod külmutanud.
  ?Finantsinspektsioon on rakendanud oma seaduses ette nähtud õigust piirata LHV omanike ja teiste seotud isikute võimalusi enda vahendeid ettevõttest välja võtta,? seisab finantsinspektsiooni teates. Ühesõnaga on omanike ja töötajate varad firmas kinni.
  Kui LHV klientidest ei saa oma raha kätte ainult Trader-teenuse kasutajad, keda on sadakond (sealhulgas kolme SECi uurimise all oleva konto omanikud), siis töötajad ei saa neid kätte ka investeerimiskontodelt. Investeerimiskontosid omavad kliendid saavad oma raha praegu kätte.
  LHV maaklerid raha külmutamist kommenteerida ei tahtnud. Üks juhtumi peategelastest, Kristjan Lepik ütles Äripäevale, et täpset seisu ta ei tea, kuid see võib tõesti nii olla. ?Kõlab loogiliselt, ma arvan, et tegemist on ettevaatusabinõuga,? ütles Lepik.
  ?Eile hilisõhtul saavutati kokkulepe esialgu vaid kohtuistungi ärajätmiseks ja varade aresti leevendamiseks ning selle peab heaks kiitma kohtunik,? lausus pressiteates LHV tegevjuht Rain Tamm. Edasi toimub läbirääkimisprotsess ilma kohtuta ning SEC ja LHV peavad omavahel trahvide ja kahjutasude osas kokkuleppele jõudma.
  SEC on kokkuleppe järgi lubanud, et ei taotle edaspidi nende LHV varade külmutamist, mis asuvad väljaspool USAd, ning samuti nõustub SEC sellega, et LHV jätkab oma igapäevast äritegevust. Selline lubadus viitab aga asjaolule, et SEC on varem nõudnud või uurinud võimalusi kõigi LHV varade külmutamiseks või tegevuse peatamiseks. Õiguslikult saab seda teha ainult Eesti kohus või finantsinspektsioon.
  Finantsinspektsioon ei olnud nõus kommenteerima, kas SEC on nende poole pöördunud sooviga arestida LHV varasid väljaspool USAd. ?Tegemist on järelevalvelise teabega, mis on konfidentsiaalne,? teatas finantsinspektsioon. Samas kinnitas inspektsioon, et USAs väljaantud kohtumäärused ei ole Eesti Vabariigis otse täidetavad, samuti ei saa USA SEC otse külmutada Eestis asuvaid varasid, selleks puudub neil juriidiline alus.
  LHVd esindava Shearman & Sterling LLP advokaadi Piret Loone sõnul ei ole praegu veel võimalik öelda, millised kontod ja millal aresti alt vabastatakse, kuid töö selles suunas käib. ?Tänane põhimõtteline kokkulepe, mida kohus peab veel kinnitama, on oluline samm edasi, kuid see ei garanteeri veel häid uudiseid kontode vabastamise osas,? lausus ta eile Eesti Televisioonile.
  LHV juhi Rain Tamme hinnangul on SECiga sõlmitud kokkulepe oluline samm võimalike järgmiste kokkulepete suunas. Tema kinnitusel on vara teha oletusi nii LHV kui ka konkreetsete isikute süü või süütuse kohta. Samuti jäävad tema sõnul spekulatsiooniks kõik hinnangud võimalike trahvide või muude karistuste kohta. ?Vähemalt senikaua, kuni läbirääkimised SECiga pole nende küsimusteni jõudnud ja kindlaid tulemusi andnud.?
  Advokaadid ei julge kommenteerida LHV eilset teadet SECiga esialgsele kokkuleppele jõudmise kohta ega tea, millal asi võiks lahenduseni jõuda, sest nad ei tea juhtumi tagamaid.
  Advokaadibüroo Sorainen Law Offices partneri Pekka Puolakka sõnul on täiesti normaalne, et otsitakse võimalusi kokkuleppeks.
  ?See on hea, et mingisugune kokkulepe on saavutatud ja kohtumenetlus jääb ära,? lausus Puolakka, rõhutades, et kokkuleppe saamine ei olnud talle üllatuseks. ?Liiga vara on spekuleerida, mida see kokkulepe tähendab ja mis selle taga on.?
  Advokaadibüroo Teder, Glik­man & Partnerid advokaat Indrek Teder ei osanud samuti arvata, kuidas täpselt asi võiks laheneda. ?Ma arvan, et elame-näeme, sellises asjas ennustada on tänamatu töö,? ütles Teder. ?Kui ei näe kõiki kaarte, siis ei saa ka esmast analüüsi teha.?
  Seda, kes juhtunu eest lõppkokkuvõttes vastutab, ei osanud kumbki advokaat ennustada. ?Igasugused variandid on võimalikud, eks igaüks võitleb oma huvide ja eksistentsi eest,? arvas Teder.
  ?Ma ei tea, kellele jääb lõplik vastutus,? ütles Puolakka, tuues välja, et ajakirjandus kaldub asja kajastamisel liiga ühest äärmusest teise.
  ?Keegi ei tohiks ajakirjanduses ilmunud info põhjal teha mingisuguseid järeldusi sellest, kellele jääb lõplik vastutus.?
  Puolakka hinnangul peab LHV SECile selgitusi andma, et arestitud varad vabastataks. ?Kindel on, et ilma selgitusteta ei ole võimalik kokkulepet sõlmida,? ütles ta. ?Ma ei julge öelda, mis kokkuleppele osapooled jõuavad.?
  LHVd esindab Eestis advokaadibüroo Raidla ja Partnerid ning USAs Shearman & Sterling. Lepikule annab õigusabi Luiga Mody Hääl Boreniuse advokaadibüroo, USA-poolne partner on Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle LLP.
  ?Kindlasti väga pädevad juristid,? kiitis Lepik. ?Praegu tundub küll, et asi edeneb,? oli ta optimistlik. Lepiku sõnul saavutati kohtuistungi ärajäämine kõigi kolme süüdistatava suhtes. Temal endal USAsse vaja minna ei ole.
  ?Praegu küll nii ei paista. Advokaadid tegelevad asjaga ja minu poolt on antud edasi soov võimalikult suureks koostööks.?
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

TalTechi teadur: süsinikdioksiid tuleb kinni püüda
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
SAF Tehnika maksab kolm korda suuremat dividendi
Riia börsil noteeritud Läti elektroonikafirma SAF Tehnika otsustas maksta dividende 2020./2021. majandusaasta eest 0,67 eurot aktsia kohta.
Riia börsil noteeritud Läti elektroonikafirma SAF Tehnika otsustas maksta dividende 2020./2021. majandusaasta eest 0,67 eurot aktsia kohta.
Eesti aasta auto valimisel ruulisid “elektrikad”
Eile õhtul selgus tiitli Eesti Aasta Auto 2022 kandja, milleks on täiselektriline Hyundai Ioniq 5.
Eile õhtul selgus tiitli Eesti Aasta Auto 2022 kandja, milleks on täiselektriline Hyundai Ioniq 5.
Trükitööstuse TOPi võitja: tooraine hind tõuseb iga kuu, kasvav tööhulk siiski rõõmustab
Eesti juhtiv etiketitootja Data Print OÜ ei kurda eelmise ega tänavuse aasta mahtude kasvu üle, kuid ettevõtte tegevjuht Triin Anette Kaasik nentis, et selle aasta märksõnad trüki­tööstuses on kahtlemata toorainega seonduv: korduvad hinnatõusud ning jätkuv defitsiit.
Eesti juhtiv etiketitootja Data Print OÜ ei kurda eelmise ega tänavuse aasta mahtude kasvu üle, kuid ettevõtte tegevjuht Triin Anette Kaasik nentis, et selle aasta märksõnad trüki­tööstuses on kahtlemata toorainega seonduv: korduvad hinnatõusud ning jätkuv defitsiit.