ÄP fototoimetus • 22. detsember 2005 kell 22:00

Kadriorus sai valmis KuMu

Septembris andis ehitaja omanikule üle uue Eesti Kunstimuuseumi hoone Kadriorus.

Lasnamäe servale ehitatud KuMu ehk uus Eesti Kunstimuuseumi uus hoone on Eesti taasiseseisvusaja kalleim ja silmapaistvaim riigi poolt ehitatud hoone.

Hoolimata pidevast kiirustamisest jäi KuMu valmimine ometi hilisemaks, kui alguses plaani oli võetud. 2003. aasta augustis Merko Ehitusega sõlmitud peatöövõtulepingu järgi kohustus Merko tööd lõpetama tänavu 5. maiks. Kuid 2004. aasta alguses paistis, et nii ruttu ei jõua ja uueks tööde lõpptähtajaks pandi 31. oktoober 2005.

KuMu ehituse sihtasutuse inimeste sõnul on muuseumi rajamise hind koos sisustusega 656 miljonit krooni ja mitte kriipsugi rohkem. Ehitus kallines plaanitust ca 6?7%.

Hoonet külastanud Äripäeva ehituse rubriigi toimetaja Liivi Tamm kirjeldas, et esmatutvus on muljetavaldav. Ümarad vormid. Massiivne minimalism. Klaas. Metall. Puit. Paekivi. ?Paasi on toodud neljast Eesti paigast: Saaremaalt, Lasnamäelt, Orgitalt ning Haapsalust,? selgitab arhitekt Pekka Vapaavuori, kes ehituse vältel iga nädal päevaks või paariks oma Eesti KuMu kaema sõitis.

Kommunikatsioonid on peidetud seintesse ja põrandatesse, et minimalistlik üldmulje ei kannataks. ?Ametlikult on majas seitse korrust. Tegelikult võib korruseks pidada ka kõige alumist, ventilatsioonisüsteemidega täidetud korrust,? arutles Raul Ojala ASist Merko Ehitus. ?Tavaliselt on need katustel, siin aga maja alla peidetud.?

?Ventilatsioonitorustik ulatuks sirgeks tõmmatuna Keilani, elektrijuhtmestik Brüsselini,? kordas ka Kunstimuuseumi Ehituse Sihtasutuse esimees Voldemar Promet, rõhutades hoone suurust ja erakordsust. Ja igaks juhuks, et kui peaks veel olema kedagi, keda näide ei veena, puistab ta mõned arvud: ?Betooni on 24 000 m³, krunt on 36 000 m², hoones on 350 ruumi, tunnel on Eesti pikim ? 120 meetrit.?

KuMu üldpind on 23 910 ruutmeetrit, millest näituseruumide alla jääb 5000 ruutmeetrit, koguhoidlate pinda on 1700 ruutmeetrit, tööruumid ja töökojad hõlmavad 1100 m². Muuseumis on ka raamatukogu, arhiiv, lugemisnurk, kohvik ning restaureerimistöökojad.

Külastajaile avatakse KuMu 2006. aasta veebruaris. Vahepeal kolitakse Eesti Kunstimuuseumi kunstikogud, raamatukogu, restaureerimistöökojad ja personal uude hoonesse ja valmistatakse ette näitused.

Autor: ÄP

Hetkel kuum