Kohus mõistis Rait Killandi õigeks

Anne Oja 24. jaanuar 2006, 00:00

Endiseid Eesti Sõltumatu Televisiooni ASi (ESTV) juhatuse liikmeid Rait Killandit, Vallo Toometit, Raul Rebast ning kaht firma raamatupidajat süüdistati valeandmete esitamises maksuametile, mistõttu jäi riigil saamata 8,1 miljonit krooni makse.

Killandi rääkis kohtule, et sai maksupettuse ulatusest teada alles pärast seda, kui Vallo Toomet ja Raul Rebane TV1 juhatusest lahkusid.

Kohus põhjendas õigeksmõistvat otsust sellega, et tööjaotus juhatuse liikmete vahel on lubatud. Seega ei omanud Killandi reaalset kontrolli TV1 raha liikumise üle ja tuli õigeks mõista.

Algul palkas perekond Sõnajalg Rait Killandi telejaama reklaamimüüki juhtima. Esmalt kontrollis firma rahaasju Oleg Sõnajalg ning hiljem Vallo Toomet. Ehkki seaduse järgi vastutavad juhatuse liikmed solidaarselt, ei lasknud Sõnajalad ega Toomet teisi juhatuse liikmeid raamatupidamise ligi.

Üks tunnistaja rääkis, kuidas Sõnajalad ta autojuhiks palkasid ning seejärel offshore-firma allkirjaõiguslikuks isikuks vormistasid. Seejärel saatsid Sõnajalad autojuhi pangast kilekotiga raha tooma. "Kõik on seaduslik," olevat seejuures autojuhi kahtlusi hajutatud.

Eile ette loetud kohtuotsusest selgus, et esialgu algatati suuremahulise maksupettuse uurimiseks kriminaalasi Oleg Sõnajala suhtes. See kriminaalasi lõpetati 2003. aastal aegumise tõttu.

Killandi ütles pärast kohtuotsuse kättesaamist, et polnud nõus omaks võtma võõrast maksupettust. "Õigeksmõistva kohtuotsuseni läks kuus aastat," lisas ta.

"Nad lasid Sõnajalgade maksupettuse aeguda ja seejärel vaatasid, kellele küüned taha saavad," kommenteeris TV1 ümbrikupalkade protsessi Killandi kaitsja Viktor Kaasik. "Selliseid asju ei tohiks üldse kohtusse lasta."

Riigiprokurör Laura Vaik taotles Rait Killandile pooleteiseaastast vangistust. Vaik kavatseb kohtuotsuse vaidlustada.

"Ei oska kommenteerida," ütlesid vennad Oleg ja Andres Sõnajalg kohtuotsust kuuldes otsekui ühest suust. "Kui Rait Killandi juhtis, meie enam ei osalenud," lisas Andres Sõnajalg.

"Ma ei taha seda kommenteerida," ütles Eesti Päevalehe majandustoimetuse juhataja Vallo Toomet eile.

Toomet ja endised TV1 raamatupidajad tunnistasid end maksupettuses süüdi. Kohus asendas Toometi vangistuse ühiskondlikult kasuliku tööga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing