Kokku vajunud Berlusconi kohtuprotsess lükkus edasi

28. november 2006, 11:56

Itaalia ekspeaminister ja opositsiooni
liider ning riigi rikkamaid mehi Silvio Berlusconi, keda ootavad kaks
kohtuprotsessi, vajus pühapäeval Toscanas kõnet pidades kokku.

Pühapäeval pidas Berlusconi televisioonis otse üle kantud kõnet, mille teemaks oli paremjõudude koostöö tihendamine. Kõne ajal hakkas Berlusconil järsku halb, ta kaotas teadvuse ning juurderutanud abid toimetasid ta kiiresti saalist välja. Edasi viis kopter ta Milano San Raffaele haiglasse. Berlusconi ihuarst Umberto Scapagnini ütles, et hetkelise teadvusekaotuse põhjustasid suur väsimus ja madal vererõhk. Haiglas leiti tal südame rütmihäireid ja ta otsustati kolmapäevani uuringuteks haiglasse jätta.

Silvio Berlusconi ei ole kaotanud lootust jälle võimule tulla. Aprillivalimistel kaotas ta ülinapilt, 24 000 häälega, Romano Prodi juhitavale vasaktsentristlikule koalitsioonile. Muuseas, ka valimised võivad tuua täiendava kohtuasja, sest kahe ajakirjaniku loo peale on prokuratuur algatanud uurimise. Loos väideti, et valimiste eest vastutanud siseministeerium arvestas tuhandeid tühje valimissedeleid parempoolsete kasuks.

Prodi võim on väga habras, sest parlamendis on vastakate huvidega vasakkoalitsioonil ainult ühehääleline enamus. Tajudes valitsuse nõrkust, püüab Berlusconi opositsiooni juhina valitsuse vastu kihutustööd teha. Pühapäevane kõne oli selle näide.

Itaalias paras segadus
Nii Silvio Berlusconi eraelus kui ka Itaalia poliitikas on praegu parajate segaduste aeg. Berlusconi juhitav Forza Italia on suurim paremerakond, kuid 70aastasel Berlusconil, kellel 90. aastatel raviti muu hulgas edukalt eesnäärmevähki, pole seni mantlipärijat. Sugugi ei välistata, et Prodi lahkumise järel võib Forza Italia lõheneda. Paremjõudude liidriks tõusta on väljavaateid veel kahe paremerakonna, Rahvusliidu juhil Gianfranco Finil ja kristlike demokraatide liidril Pier Fernando Casinil.

Isegi kui Berlusconi tervis peaks kosuma, on teda jälle ootamas kaks kohtuprotsessi, nagu neid oli tal ka peaministrina kogu aeg. Halvimal juhul võib teda oodata 12aastane vanglakaristus, kuid Itaalia kohtusüsteemi arvestades pole see tõenäoline. Itaalia ülemkohtu andmeil jääb tervelt 81% kohtualustest karistuseta ning tsiviilasja lahendamiseks kulub keskmiselt kaheksa ja kriminaalasjal viis aastat. Näiteid pole vaja kaugelt otsida. Berlusconi endine erakonnakaaslane ja äripartner Marcello Dell’Utri mõisteti 2004. a maffiaga koostöö eest üheksaks aastaks vangi, kuid ta on endiselt vaba, sest ootab edasikaebuse tulemust ja väidab, et pole seadust rikkunud.

Nädal tagasi alanud protsessil on Berlusconi kohtu all koos Briti advokaadi David Millsiga, kes on Suurbritannia kultuuriministri Tessa Jowelli endine abikaasa. Berlusconit süüdistatakse nagu korduvalt vara ebaseaduslikus omastamises, maksudest kõrvalehoidmises ja raamatupidamisandmete võltsimises. Mills on väidetavalt aidanud Berlusconit maksudest kõrvalehoidmises ning omastanud sularaha.

Peale nende kahe on kohtu all veel 12 Berlusconi meediakontserni Mediaset töötajat. Prokurör väidab, et kaks Berlusconi firmat ostsid Ameerika filmide televisioonis näitamise õigused ja müüsid need kunstlikult kõrge hinnaga edasi Mediasetile, et vältida maksude maksmist.
Tuleva aasta märtsis peaks algama Berlusconi ja Millsi teise kohtuasja arutamine. Seal süüdistatakse Millsi Berlusconilt vähemalt 600 000 dollari saamises vastutasuks soodsate tunnistuste andmise eest Berlusconi varasemal protsessil. Kuna see olevat ase leidnud 1998. a ja Itaalia seaduste järgi aegub asi 10 aastaga, siis ei juhtu sealgi ilmselt midagi.

Meediaärimees ja poliitik
Berlusconi on Itaalias ühtaegu nii jumaldatud kui vihatud. Paljude itaallaste arvates on ta teinud üksnes seda, mida iga Itaalia ärimees peab edasijõudmiseks tegema: maksnud igaühele, sealhulgas poliitikutele ja kohtunikele, kellest on talle abi olnud.

Berlusconi hakkas äriga tegelema 60. aastatel ja siirdus poliitikasse 1993. aastal, kui ta asutas partei Forza Italia. Poliitikuna reklaamis ta end self-made-man’ina, kes esindab uut puhast põlvkonda, kellel ei ole midagi pistmist Itaalia korrumpeerunud minevikuga. Ja ometi on 1994. a peale tema ja tema firmade suhtes algatatud tosinkond kohtuasja, kus süüdistusteks on sidemed maffiaga, maksupettused, firma arvete võltsimine ja ametiisikute äraostmine.

Tema esimeseks äriprojektiks oli Milano idaserva rajatud luksuselamurajoon Milano 2. Osa investeeringuid tuli Šveitsist. Itaalia finantsinspektsioon uuris raha liikumist, aga Berlusconil mingit süüd ei leidnud.

Milano 2st teenitud rahaga lõi Berlusconi 1978. a valdusfirma Fininvest ja selle 22 tütarfirmat ning alustas suure televisioonigrupi loomist. Aastail 1978–1985 liikus neisse tütarfirmadesse 93,9 miljardit liiri. Osa raha päritolu pole tänini suudetud kindlaks teha, sest Berlusconi keeldub vastuseid andmast. 1997. a väitis üks maffiaga seotud rahandustegelane, et umbes viiendik rahast pärines maffialt, kuid 18 kuud kestnud uurimine tulemusi ei andnud.

Kuue aastaga ehitas Berlusconi üles Itaalia suurima eratelevisioonigrupi, kuhu kuulusid Milanos loodud Canale 5 ning konkurentidelt ostetud Italia 1 ja Rete 4, mille katusfirmaks sai Mediaset.

Peale eratelekanalite kuulub Silvio Berlusconile suur kirjastusgrupp Montadori, mille käes on 38% ajakirja- ja 30% raamatuturust ning mis annab välja juhtivat päevalehte Il Giornale.

Ehkki Berlusconi on mõnes asjas süüdi jäänud, näiteks pistise andmise ja partei ebaseadusliku rahastamise eest mõisteti talle 1998. a 33kuuline vanglakaristus, mille ta on edasi kaevanud, on aidanud tal terve nahaga pääseda Itaalia kohtusüsteemi eripära. Nimelt saab kohtualune lõpliku otsuse siis, kui kõik tema kohtuprotsessid on lõppenud ja apellatsioonid lahendatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2006, 11:55
Otsi:

Ava täpsem otsing