30. november 2006 kell 5:23

Ignalina tuumaprojekti raputavad erimeelsused

Eesti ja Leedu koostööd Ignalina tuumajaama rajamisel varjutavad erimeelsused Poola kaasamise üle, sest Leedu tahaks poolakaid partneriks, aga eestlased mitte.

Leedu ihkab Poola kaasamist Ignalina projekti – selline oli üleeile õhtul Leedu suursaadiku Juozas Bernatonise sõnum majandusminister Edgar Savisaarele, kirjutas Postimees.

Saadiku sõnul ootab Leedu järgmisel nädalal toimuvalt Balti riikide peaministrite kohtumiselt, et tehtaks ühine otsus paluda Poolat osalema uue tuumajaama ehituses. Poola enda huvi projekti vastu on suur.

Majandusministeeriumi energeetikaosakonna juht Einari Kisel ei teinud saladust, et Eesti suhtub Poola kaasamisse ettevaatlikult. «See ei ole väga hea, kui nad liituvad,» lausus Kisel. «Poola liitumine pidurdab tuumajaama ettevalmistustöid, lisaks pole selge, kes oleks Poola poolelt partner.»

Eesti ei ole küll ametlikult Poola kaasamise vastu, kuid pole ka sellega nõustunud. «Leedu on huvitatud Poola kaasamisest, praegu käivad intensiivsed arutelud selle üle,» kinnitas Kisel.

Kavandatav Leedu-Poola elektrikaabel võib olla üks argumente, miks Leedu tahab, et poolakad ühineks. See oleks Eesti-Soome elektrikaabli taoline projekt.

Kuigi Poola on kaabli rajamisse tõrksalt suhtunud, kinnitas Bernatonis, et kokkulepe ühenduse ehitamise kohta sõlmitakse ettevõtete tasemel tõenäoliselt juba 8. detsembril.

Hetkel kuum