Nädala välisnägu: nõrk USA dollar

01. detsember 2006, 18:25

Ajaleht Wall Street Journal kirjutas sel
nädalal kuidas USA hiiglaslikust kaubanduskeskusest - Mall of America'st
Minneapolises Minnesota osariigis on saanud eurooplaste jaoks selle aasta
jõulude eel üks peamisi reisisihte.

Anekdootliku faktina on lähedalasuv Holiday Inn osa hotelli numbritubadest pakiruumideks muutnud, et ostuturistide kotid ära mahutada. Põhjuseks eurooplastele soodne vahetuskurss - paljud kaubad alates iPoditest kuni Levi'se teksadeni saab USAst tänu odavale dollarile palju soodsamalt.

Eriti agarad ostuturistid olla britid - Inglise nael oli viimati dollari suhtes niisama tugev 1992. aastal, mil George Sorose spekulatsioonid selle Euroopa vahetuskursi mehhanismist välja kukutasid. Euro murdis läinud kuul, kui ameeriklased kalkunit sõid, välja 1,25-1,30 dollari vahemikust, kus see viimased kuus kuud oli kaubelnud ning käis täna ära 1,33 dollari tasemel eurost. Inglise naela suhtes kauples dollar psühholoogiliselt olulise 2 dollari piiri peal.

Tasapisi on USA dollar nõrgenenud viimased viis aastat. Põhjuseks suur miinus USA föderaaleelarves ning jooksevkonto defitsiit, mis küünib ligi 6,6%le SKPst. Selline olukord ei saa lõpmatult kesta, kuid tõsisem korrektsioon on viibinud. Dollarinõudlust on üleval hoidnud suurte USA turule eksportivate Aasia riikide keskpangad.

Novembris uuesti hoogustunud dollari langustrendile andsid tõuke märgid USA majanduse nõrgenemisest. Nõudmine kestvuskaupade järgi vähenes, tööotsijate arv majanduses kasvas ning kinnisvaraturul on hinnad langenud ja müügiaeg järjest pikem. Chicago ostujuhtide indeksi langust alla 50 punkti taset (mis on veelahe kasvu ja kahanemise vahel) tõlgendati lõppeval nädalal kui märki USA kinnisvaraturu jahtumise negatiivse mõju levi majandusele tervikuna. Viimast nimetas ka arenevaid tööstusriike ühendav majandusorganisatsioon OECD kui alandas oma värskes majandusülevaates USA tuleva aasta kasvuprognoosi 2,4%le. Täna andis dollarile uue löögi tööstustoodangu indeksi langus pärast enam kui kolm aastat kestnud tõusu.

Lisaks süveneb turgudel veendumus, et USA keskpank praeguse 5,25 protsendi pealt enam tõenäoliselt baasintresse ei tõsta, mis samuti vähendab dollari atraktiivsust.

Euroopas on pilt vastupidine. Majandus kasvab jõudsalt, järjest suuremaks veduriks on ekspordi asemel eratarbimine. Saksamaal, mille majandusprobleemid on pikka aega varjutanud kogu Euroopa väljavaateid, langes töötute arv novembris esimest korda viimase nelja aasta jooksul alla nelja miljoni inimese piiri ning nii majapidamiste kui ettevõtete tulevikuootused on optimistlikud. OECD tõstis lõppeval nädalal eurotsooni majanduskasvu prognoosi ning üsna kindel on, et järgmise nädala neljapeval, 7. detsembril, tõstab Euroopa keskpank taas eurotsooni baasintresse. Ilmselt jätkub intresside tõstmine ka tuleval aastal, ehkki inflatsioon on eurotsoonis alla panga poolt eesmärgiks seatud 2% taset. Muret teeb keskpangale rahapakkumise suur kasv ja aktiivne laenuvõtmine.Euro praegune tugevnemine Euroopa keskpangale veel muret ei tee. Samal seisukohal oli ka enamus sel nädalal Brüsselis kohtunud eurotsooni rahandusministreid, Prantsusmaa erandiga. Analüütikute sõnul on ühisraha kasutavatele riikidele tõenäoline "valulävi" euro tugevnemine 1,40 dollarile, mis võiks juba märkimisväärselt raskendada Euroopa ekspordifirmade tegevust. Praegune euro tugevusrekord pärineb 2004. aasta detsembrist, mil ühisraha kauples tasemel 1,36 dollarit eurost.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. December 2006, 18:33
Otsi:

Ava täpsem otsing