Siim Sultson • 10. detsember 2006 kell 22:00

Vana puitaken asenda uuega viimasel võimalusel

Kui tellismajadel võib kahe tellismüüri vahel olla ka lihtsalt õhkvahe, siis puitkarkassmajadel on valdavalt saepurusoojustus, harvem nõukogudeaegne klaasvatt. Samuti on ka paneelmajadel vähemalt ametlikult sise- ja välispaneeli vahel soojustuseks klaasvatt. Kõigil nendel majatüüpidel on ühiseks jooneks vabaventilatsioon akende-uste kaudu.

Seega peaks vanade akende asendamisel uutega arvestama võimalikult originaalilähedase ventilatsiooni ja niiskusrežiimi säilitamisega.

Lootusetult kiivas, hiiglaslike pragudega või juba lausa pehkivate vanade akende väljavahetamisel tuleb paratamatult koos uue aknaga tellida ka uus leng.

"Uue puitakna mõõdud võetakse aknapõsest aknapõseni, võimalikult sarnaselt endiste akendega," selgitab Viking Window ASi müügiesindaja Mattias Muro. Tema sõnul võib tellija, kui ta soovib aknaid ise paigaldada, võtta ka mõõdud ise. Kuid firmalt paigalduse tellimisel võtab Viking Window AS aknaava mõõdud ise. Lisaks saab tellida ka uute aknaplekkide ja aknalaudade paigalduse.

Hetkel on firmas akende keskmine valmimisaeg neli kuni viis nädalat. Sellele lisandub veel paigaldajate ootamise järjekord, mis võib olla paar nädalat või vaid üks päev.

Vana lengi eemaldamisel tasub eriti puitkarkassmajadel jälgida, et naeltepead puhastataks välja ja naelad eemaldataks eraldi. Liiatigi võib sõltuvalt majaehitajast vana lengi külge olla kinnitatud aknalaud ja sisemine vooder.

Teise võimalusena saab saagida lengi vahelt bajonettsaega naelad läbi. Sõrakangi ja suure vasaraga lengi väljakiskumisel võivad puitkarkassi aknaraampuud nihkuda.

Aknalengi eemaldamisel tuleb olla eriti ettevaatlik palkmaja puhul, kus lengiga seotud vertikaalne seinapost on ülejäänud palkseina stabilisaator. Selle kõrvaldamisel võib sein minetada jäikuse.

Samas on Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektori asetäitja Märt Riistopi kinnitusel lengid vanematel palkmajadel tihti kinnitatud otse seinapalkide külge. Et enamasti on sellistel majadel palksein juba paika vajunud, ei pruugi lengi vaiksel eemaldamisel palgid nihkudagi. Pigem on see oht tema sõnul uutel, veel vajumata palkmajadel.

Kuna vanasti kinnitati lengid tellisseintele müürisiseste puitklotsidega, tasub siingi rakendada puitkarkassmajaga sarnaseid ettevaatusabinõusid.

Saepurusoojustusega seinte puhul tuleb lengi eemaldamisel aknapealne täide tõkestada abilauaga.

Uute lengidega akende panekul tuleb alati säilitada aknamooduli täisnurksus, et aken hakkaks vabalt lahti-kinni käima. Seetõttu tuleb kiiva vajunud aknaavas paratamatult uus aken ikkagi istutada loodi, ehkki siis võib jääda vildakas üldmulje. Viimast saab maskeerida aknapalede viimistlusega.

Erinevalt praegu ringlevatest lihtsalt siledatest peavad ka uued aknaplekid olema kolmest servast üles pööratud, muidu sajab vesi seina sisse.

Uute akende lengivahede täitmisel montaaživahuga tuleb jälgida, et see ei ummistaks seinasiseseid niiskus- ja soojusrežiimi tagavaid tuulutuskanaleid.

Nagu puitakende puhul üldse, soovitab Muro ka uusi puitaknaid hooldada. Näiteks võiks iga aknapesu ajal puhastada vee ja erilise vahaga ka aknaraami, siis suudab see vastu panna niiskusele ja mustusele.

Kui Tartus Karlova linnajaos elav Muro lasi vanal kodumajal lagunenud aknad asendada, on tema naabril puitaknad säilinud 1907. aastast tänapäevani tänu korralikule hooldusele.

Eelkõige soovitan hinnata vanematel akendel enne võimalikku vahetust nende seisukorda.

Vahetamisel tuleks uued aknad teha võimalikult sarnased vanadega. Eriti tänavajoonele jäävad hoonetest.

Plastik, alumiinium vanale majale ei sobi. Eriti laastavalt mõjub puitmaja tervisele just plastikaken.

1960. aastatest hakkas puitakende kvaliteet langema. Siis levinud vanemate puitmajade kapitaalremontide laines asendati tihti täiesti korras aknad kõikuva kvaliteediga uutega.

Aknavahetusel tasuks taaskasutada käepidemeid, hingi, kremoone. Eemaldatud akendest võiks teatada Säästva Renoveerimise Infokeskusse, kus need leiaksid omaniku.

Vana akna peaks alati püüdma säilitada. Võimalusel tuleks neid lasta restaureerida.

Akna vahetusel tasub säilitada vanu kinnitusdetaile.Uued aknad peaks tellima võimalikult sarnased ja loomulikult puidust. Plastikakendest soovitan vanemate majade puhul hoiduda.

Kuna vanasti tehti tavaliselt topeltaknad, siis tuleb uute klaaspakettidega puitakende paigaldamisel vaadata, kuidas need aknaavasse jäävad: kas liigutada neid pigem sisse või välja. Kui maja saab välja veel lisasoojustuse, kipuvad endisel kohal asetsevad uued aknad jääma soojustuse võrra fassaadi sisse. Seega peaks aknad tooma ettepoole. Nii säilitab hoone ka oma algse näo.

Hetkel kuum