Pille Rõivas • 14. detsember 2006 kell 22:00

Kohvicum sai noorte tunnustuse

"Jee! Issand kui tore!" hüüatab Mustamäelt pärit 16aastane tütarlaps Kairiin Ruuven telefonis, kui kuuleb, et tema lemmikkohvik on pälvinud Tallinna noortesõbralikema kohviku-söögikoha tiitli. Kairiin esitas selle kohviku konkursi kandidaadiks suve lõpus ning oli selle unustanud.

Vaatamata asjaolule, et neiu elab Mustamäel ja õpib Mustamäe gümnaasiumis ning see kohvik ei jää talle kuidagi kooli ja kodu vahelisele teele ette, külastab ta seda kohvikut vähemalt kord nädalas koos sõbrannadega. Koolivaheaegadel tihedamini.

Võitjaks osutunud Kohvicum moodsaid videotehnikaid ei vaja - seda kohta armastatakse tema õhkkonna, mitte asjade pärast. Korraga kulub seal aega kuni neli tundi. Tavaliselt ostab Kairiin sealt ühe tee ja mõne hea koogikese. Tütarlaps ei pea sealseid hindasid liiga kõrgeks, sealne hinnatase teiste kohvikutega võrdne.

Kohvicum on kujunenud tema lemmikkohaks, sest sealne õhkkond soodustab sõpradega kokkusaamist ning hea muusika ja interjööri nautimist. Keegi ei pahanda noortega, kui nad ei telli sadade kroonide viisi ning tahavad lihtsalt sõpradega teetassi taga jutustada.

Suurimaks plussiks peab Kairiin selle kohviku puhul suitsuvaba õhkkonda - suitsetada on lubatud vaid väljas ning mittesuitsetaja ei pea minema suitsuvabasse nurka läbi suitsuse ruumi.

Žürii liikme Anne Ploomi sõnul möödus võitja väljaselgitamine üksmeelselt - žürii liikmetega analüüsiti noorte esitatud ankeete ning vastuseid. "Kuna noorte esitatud kohvikud ja söögikohad olid üsna erinevad, järgisime ette antud hindamiskriteeriumeid," selgitab Ploom.

Tugev konkurents oli kahe kohviku - Kohvicumi ning Basso Cafe Lounge'i - vahel, kuid viimasel osutus miinuseks liiga tugev rõhk alkoholile.

Ankeetide põhjal peavad noored oluliseks noorte loomingu toetamist, kindlasti noortesõbralikke hindasid, mitmekesist menüüd ning sõbralikku teenindust. Oluline on ka kohviku asukoht, interneti kasutamise võimalus ning jalgrataste ja rulade hoiukohad.

Konkursi eesmärgiks on tunnustada kohvikut või söögikohta, mis on pööranud tähelepanu noortele vanuses 12-26, loonud sõbraliku ja turvalise keskkonna ning kus on arvestatud noorte ealiste vajaduste ja eripäraga.

Konkursi hindamiskriteeriumiteks on interjöör, menüü, tegevused ja teenindus. Konkursi üldtingimuste kohaselt peab ettevõte asuma Tallinnas.

Konkursi idee pakkusid välja noored. Tallinna Noorsootöö Keskuse juhataja Silver Pramanni sõnul on olnud palju juttu, et noored sooviksid rohkem kooskäimise kohti ja söögikohad "teed lürpivaid" noori eriti ei oota.

Ja nii otsustasidki noored koos noorsootöötajatega välja selgitada, kui palju selliseid noortesõbralikke kohti on ja mida seal tehakse. Lisaks sooviti neid tunnustada ja teistele eeskujuks tuua. "Selgus, et ega eriti palju neid pole. Siiski, kes tahab, see leiab," räägib Pramann.

Konkurss edendab noorte vaba aja veetmise ja väljaskäimise kultuuri - väljas olemine ja istumine ei tähenda alati alkoholi tarbimist või lihtsalt aja surnuks löömist.

Margit Udikas, Kohvicumi tegevjuht

Tiitel tuli täiesti ootamatult. Aga see on väga rõõmustav, et noored leiavad, et me väärime esile toomist. Ei usu, et see tiitel annaks suurt eelist teiste kohvikute ees, kuid eks ta mõjub hästi enesetundele.

Ulvi Thalson, Scotland Yardi juhataja Kristiine keskuses

Väga tore, et me oleme noorte seas populaarsed ja jätnud neile meeldiva mulje. Ilmselt on üheks teguriks lisaks interjöörile ja heale söögile-joogile ka asukoht. Samuti kasutavad noored siin traadita internetti.

Moonika Aasna, Basso Cafe Lounge juhataja

Meie kohvik pole küll otseselt noortele suunatud, kuid oleme üpris uus kohvik ning on meeldiv, et oleme ka noortele silma hakanud. Noortele suunatud kohvikuid on väga vähe. Me pakume suurt valikut alkoholivabasid kokteile ning ka hinnad on head.

Hetkel kuum