Võrreldes 1998. aastaga on vägivald USAs tipptunnil
näidatavates teleprogrammides kasvanud 75%, selgus teisipäeval Washingtonis
tutvustatud USA organisatsiooni Vanemate Televisooninõukogu uuest uuringust.
Eriti vägivaldne oli viimane, 2005. aasta sügisel alanud telehooaeg, kus ligi pooled tipptundidel näidatud saated sisaldasid vähemalt üht vägivallamomenti.
Organisatsiooni president Tim Winters märkis, et kasvanud pole mitte ainult vägivalla näitamine, vaid ka vägivaldsete kuritegude üle arutletakse põhjalikumalt ning näidatud stseenid on graafilisemad.
Uuring märgib, et keskmine ameerika noor näeb aastas telekast rohkem kui tuhandet mõrva, vägistamist ja kallaletungi. Ajal kella kaheksast õhtul kella üheksast õhtuni kasvas teles näidatud vägivald 45%, järgnevatel tundidel vastavalt 92% ja 167%. Uuring vaatles kuut suurt kanalit: ABC, CBS, NBC, Fox, UPN ja WB. Uuringus vaadeldi ligi 1200 teletundi. Kõnelaused vägivalda näitavad programmid on peamiselt eestlastelegi tuntud „C.S.I kriminalistid” erinevad saatesarjad, „Meedium”, „Kiirabihaigla”, „Põgenemine”, „Dr. House”. Uudisteprogramme uuring ei käsitlenud.
Uuring toob ka välja seosed vägivaldsete stseenide vaatamise ja noorte enda agressiivsuse vahel. Näiteks on kindlaks tehtud, et noored imiteerivad telekast nähtud agressiivset käitumist ning mõned uuringud on ka leidnud seoseid varases lapsepõlves nähtud televägivalla ja hilisema agressiivse käitumise vahel.
Lisaks agressiivsuse suurendamisele tekitab koledate asjade vaatamine lastes teisi negatiivseid reaktsioone, nagu hirmutunne, unehäired, kinnismõtted. On leitud, et lastel tekivad tihti kindlat tüüpi hirmud vaid üheainsa neid kohutanud filmi või stseeni põhjal. Samuti tekitab pidev julmuse nägemine tihti ka vastupidist efekti, muutes lapsed tegeliku vägivalla suhtes tundetumaks ning vähendades nende soovi ohvrile abi kutsuda.
Vanemate Televisiooninõukogu on 1995. aastal asutatud ligi miljonit liiget ühendav organisatsioon, mille eesmärgiks on piirata laste seksi- ja vägivallastseenide vaatamist ning roppuste kuulamist. Muuhulgas pakub organisatsioon vanematele ülevaadet, millistes saadetes on kõige rohkem vägivalda, seksi ja ebatsensuurset keelekasutust, märgistades programmid kas „punase”, „rohelise” või „kollase tulega”. Nii on nende kodulehel „punase tulega” märgitud ka paljud eesti vaatajatele tuttavad seriaalid, nagu nt „Grey Anatoomia”, „Meeleheitel koduperenaised”, „24”, „Teadmata kadunud”.
Organisatsioon, mis töötab muuhulgas koos valitsusega välja sündsusestandardeid ringhäälingule, kinnitab, et nad ei poolda tsensuuri, kuid tahab anda vanematele võimaluse reguleerida oma laste telekavaatamise harjumusi.