Tartlase tulus äri pruugitud tuulegeneraatoritega

Väinu Rozental 18. jaanuar 2007, 00:00

Koos taanlasest kompanjoniga ostab ta Euroopast kokku kasutatud tuulegeneraatoreid, võtab need juppideks, veab Tartusse ning müüb pärast renoveerimist uutele tuuleelektri tootjatele.

Äril on jumet. Neli aastat tagasi asutatud OÜ Turbotecnic Group eelmise aasta kasum 22 miljoni krooni suuruse käibe juures oli 4,6 miljonit krooni. Praeguseks on firma kolm töötajat uuendanud 15 elektrienergiat tootvat tuulikut ja töös on neli tuulegeneraatorit, mis lähevad USAsse Kansasesse. Järge ootavad viis generaatorit Iirimaale ning tellimus Malaisia valitsuselt, kes tahab tuuliku panna džunglis tööle koos diiselgeneraatoriga.

Turbotecnicu juhataja, TPI telemehaaniku haridusega Kaido Schmidt puutus esimest korda tuulegeneraatoritega kokku 90ndate lõpus, kui ta töötas ühe Taani firma tegevjuhina. Mõni aasta hiljem tekkis koos tulevase äripartneri, taanlase Leif Pinholtiga idee hakata demonteerima Euroopas oma aja ära elanud väikese võimsusega tuulegeneraatoreid ning need pärast vuntsimist uutele soovijatele maha müüa.

"Kuna maa on Euroopas väga kallis, vahetatakse 1,5 MW võimsusega tuulegeneraatoreid välja kolm-neli korda võimsamate vastu," räägib Schmidt. "Samas on mujal maailmas väga palju neid, kes tahavad tegeleda just väikese võimsusega tuulikutega."

Äripartnerite vahel on kindel tööjaotus. Taanlane ostab kasutatud tuulikuid kokku ja otsib renoveeritud seadmetele ostjaid. Eestlane toob tuuliku Tartusse, vahetab kulunud osad välja, uuendab elektroonikat, värvib korpuse üle ja paneb seadme uues kohas püsti.

Turbotecnic annab oma tööle kaheaastase garantii ehk sama palju, kui tehased annavad uuele seadmele.

Eestis töötab praegu neli tuulegeneraatorit, mis on uue elu saanud Turbotecnicu töökojas. Kaks asub Saaremaal Sõrves ja kuulub Schmidtile ning kaks on Harjumaal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing