Monitooring on nii-öelda kindlustuspaber, mis kinnitab, et lihatooted on pestitsiidide- ja raskemetallide- ning muu saaste vabad.
Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel ütles, et Eesti esitab kindlasti saasteseire monitooringu, mida Venemaa nõuab.
"Surveavaldusena ei saa seda vaadata, kuna ka Euroopa Liit nõuab igal aastal oma liikmetelt seda plaani. Probleem on aga selles, et Venemaa on jätnud suhteliselt mahuka dokumendi esitamiseks väga lühikese tähtaja," ütles Pärtel. "Dokumendi esitamine on teostatav, aega läheb vaid teksti vene keelde tõlkimisega," lisas Pärtel.
Venemaa veterinaaramet luges üles juhtumid, kus Euroopa riikidest imporditud liha ei ole vastanud Venemaal kehtivatele nõuetele. Venemaa veterinaarameti juht Sergei Dankvert nõudis ELi kolleegilt Venemaale liikuva liha turvakontrolli karmistamist.
"Seda, kas Venemaa enda lihatooted vastavad nii rangetele nõuetele, kui seda ELi lihalt nõutakse, ei oska öelda, kuna Venemaa liha ei liigu Euroopasse enam ammu," kinnitas Pärtel.
Seda, kuidas käitub Venemaa juhul, kui Eesti liha vastab normidele, kuid mõni muu ELi liikmesriigi liha mitte, ei osanud Pärtel öelda.
Venemaa eluolu ja bürokraatiat tundev Kaitseuuringute Instituudi juht Kadri Liik ei usu, et sellel turvanõudel saab olla mingit sisulist alust. "Küllalt suure tõenäosusega on Venemaa nõue lihtsalt järgmine käik malelaual. Venemaa pakkus ju separaattehinguid paljudele suurtele ja vanadele ELi liikmetele, et minna Poolast mööda. Suured riigid ei võtnud neid tehinguid vastu. Õnneks," sõnas Liik.
2005. aastast on Poolal Venamaale liha impordi keeld. Poola pani vastukäiguna veto ELi ja Venemaa koostöölepingule.