Soome valimisi vürtsitab skandaal

Tõnis Arnover 14. märts 2007, 00:00

Nimelt on Iltalehti välja nuhkinud, et Juhani Luhtanen on toetanud abikaasa valimiskampaaniat tuhande euroga, mida too ei ole oma valimisaruandesse märkinud. Kuidas saab niimoodi mustalt asju ajada, on ausad soomlased nördinud. Ja sotside liider Eero Heinäluoma on sunnitud asja hukka mõistma. Kui sel puhul mõelda, kuidas Eesti õiguskantsler on aastaid üritanud parteide rahastamisasjade tulutult läbipaistvamaks muuta.

Soome majandus käib täistuuridel ja inimestel läheb hästi.

Aastakümneid Soome palet kujundanud sotsiaaldemokraadid ja nii nende liider Heinaluoma kui sotsist president Tarja Halonen rõhutavad, et heaoluühiskonnale pole alternatiivi. Koos oma pikaaegse koostööpartneri ametiühingute kesknõukoguga (SAK) ollakse seisukohal, et heaoluühiskonna alustasid ei tohi kõigutada. Nad usuvad, et just valitsuse, ametiühingute ja tööandjate kolmepoolne kokkuleppepoliitika on aidanud tagada Soome konkurentsivõime. Neile ei meeldi inimeste sissetulekute erinevuse kasv ja nad rõhutavad, et pärandimaks peab aitama vältima rikkuse liigset kuhjumist. Astmelises tulumaksusüsteemis mingeid muudatusi ei soovita.

Möödunud perioodil olid sotsid koalitsioonis keskerakonna ja rootsi rahvaparteiga. Koos suudeti alandada ettevõtte tulumaksu ja kapitalimaksu, mis on mõjunud ettevõtlusele ergutavalt.

Keskerakondlasest peaminister Matti Vanhanen, kellele kihlveofirma Unibet ennustab valimisvõitu ja peaministrina jätkamist, on öelnud, et jätkamise korral soovib ergutada ettevõtlust, tööjõu liikuvust ja noorte hõive parandamist. Praegune valitsus on suutnud viia eelarve plussi ja luua üle saja tuhande uue töökoha.

Kõigi kolme suure erakonna toetus jääb 21-23% piiresse. Nii et valitsusse lähevad igal juhul neist kaks ja väheste võiduväljavaadetega koonderakonnal jääb loota, et ka temal avaneb võimalus.

"Kolmikpartei süsteem on tegelikult väga kehv, kuna viib kiiresti patiseisu ega lase asuda struktuurilisi muudatusi tegema," arvab Soome tööandjate keskliidu juht Leif Fagernäs.

Samal seisukohal on teine koonderakonna endine juht Pertti Salolainen. "Parteide kampaania on võlts. Nad võivad ju tutvustada oma programme, kuid pärast kolalitsiooni saamist heidetakse need kõrvale ja algab tavaline hobusekauplemine, kus on väga vähe manööverdusruumi," ütles ta.

Soome kõige tuntum firmajuht, Nokia nõukogu esimees Jorma Ollila on manitsenud poliitikuid parandama ettevõtluskliimat. "Soomes ei ole enam seda hoogsat õnnestumisetunnet, mis valitses 90. aastail. Seda läheks jälle hädasti vaja," ütles ta hiljuti. Muu hulgas on ta arvustanud kõrgeid makse, ja hoiatanud, et nende jätkumise korral võivad Nokia jt olulised firmad Soomest minema kolida.

Otsekui kinnituseks teravate teemade vältimise kohta oli NATOsse astumise küsimuse väljajätmine valimisdebattidest.

Käesoleva parlamendikoosseisu töö lõpetanud Eduskunna esimees sots Paavo Lipponen tõdes oma lõppkõnes: "NATO liikmeks astumine on pikk protsess ning see vajab laialdast poliitilist üksmeelt ja rahva toetust. Selle sünd võtab palju aega ega ole lahendatav ühe valimisperioodiga."

Soome peaminister Matti Vanhanen pani valimiskampaanias rõhu Rootsiga sõjalise koostöö tihendamisele. NATO puhul mainis ta üksnes, et koostöö jätkub ning et Soome peab säilitama liikmeks astumise võimaluse, kui soov tekib.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing