Euroopa tehnoloogiasektori töökohad
liiguvad Hiinasse ja Indiasse, Eestis on puudu 500 IT-spetsi, teatas Eurocom
Worldwide.
Tehnoloogiafirmadele keskendunud PR-firmade keti Eurocom Worldwide’i iga-aastane tehnoloogiasektori ülevaade leiab, et Euroopa tehnoloogiasektori tööhõiveväljavaade on paljutõotav, kuid paistab, et töökohtade väljavool madalamate kuludega keskustesse kiireneb. Sellisele järeldusele jõudis iga-aastane IT-sektori kindlustunde uurimus, mille koostas ülemaailmne PR võrgustik Eurocom Worldwide koostöös oma Eesti partneri, suhtekorraldusettevõttega In Nomine. Eestis vastasid küsimustele Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) liikmed.
Uurimuses leiti, et kindlustunde tase on rekordiliselt kõrge kogu Euroopa tehnoloogiasektoris, kusjuures 63 protsenti küsitlusele vastanutest prognoosib töötajate arvu kasvu (58 protsenti eelmisel aastal) ja ainult 4 protsenti vastanutest prognoosib töökohtade kadumist (8 protsenti eelmisel aastal).
„Tööturu-alane väljavaade peegeldab tõsiasja, et tehnoloogiasektori suurima ohuna nimetatakse nüüd oskuste defitsiiti,” kommenteeris ITLi juht Jüri Jõema. "Täna on Eestis puudu 500 erinevate oskustega IT-spetsialisti ning see arv ületab paari aasta pärast kindlasti juba tuhandet. Nõudlus IT lahenduste ja teenuste järele kasvab ja selle leevendamiseks on loodud ühisettevõtteid ka juba näiteks Valgevene firmadega," lisas ta. 81 protsenti vastanutest usub, et nende maa kaotab tehnoloogiaalase tootmisega seotud töökohti madalate kuludega keskustele nagu Hiina, India ja Ida-Euroopa. 58 protsenti usub, et teenustega seotud töökohad liiguvad samuti sinna.
„Uurimuses leiti, et kindlustunde tase on eelmise aasta juba kõrge tasemega võrreldes märgatavalt tõusnud,” märkis Eurocom Worldwide’i juht Mads Christensen. 65 protsendil vastanutest on kõrgem kindlustunne tehnoloogiasektori väljavaadete osas 2007. aastal võrreldes 53 protsendiga eelmise aastal. Üle 90 protsendi prognoosib tulude kasvu järgmise 12 kuu jooksul (79 protsenti eelmisel aasta).
Töötajad, kelle järele on tööstusharus kõige suurem nõudlus, on tarkvarainsenerid, neile järgnevad rahvusvahelise müügi, projektijuhtimise ja kodumaise müügi spetsialistid. Tehnoloogiasektoriteks, millele prognoositakse järgmise 12 kuu jooksul suurimat kasvu, on IT turvalisus, sellele järgnevad mobiilteenused, nõudmisel tarkvara teenus, kliendisuhete haldus ja IT alaste teenuste sisseostmine (outsourcing).
Kuigi USAd peetakse traditsiooniliselt tehnoloogia hälliks, nähakse parimaid kasvuperspektiive Lääne-Euroopa majandustes (38 protsenti), millele järgnevad Põhja-Ameerika (19 protsenti), Kesk- ja Ida-Euroopa (17 protsenti) ja Hiina (10 protsenti).
Vastajad on pessimistlikud USA majanduse väljavaadete osas: 33 protsenti vastanutest on vähem enesekindlad selle väljavaadete osas ja 19 protsenti on enesekindlamad kui varem. Vaatamata tehnoloogiasektori üldistele optimistlikele väljavaadetele, prognoosib 43 protsenti vastanutest, et tehnoloogiasektorile keskendunud NASDAQ tammub järgmise 12 kuu jooksul paigal. Sama suur hulk prognoosib indeksile tõusu ja 14 protsenti prognoosib NASDAQi aktsiate langust.
Globaalsest kliimasoojenemisest rääkides usub peaaegu kaks kolmandikku (63
protsenti) vastanutest, et tehnoloogiatööstusel on selle vältimisel oma roll kanda ja ta peaks selles vallas enam tegutsema.
Küsitlusele vastas 217 peadirektorit, direktorit või asepresidendi tasemel juhti üle Euroopa.