Oled registris, jääb 13% endale

Sari Wulff 27. märts 2007, 00:00

Artiklis "Soome maksuhoop Eesti firmale" (15.02.) väidetu kohaselt nõutakse Eesti ettevõtetelt Soomes kõigilt arvetelt 13% Soome maksuametile. Soovime õiendada artiklis esinenud vigu.

Aasta algusest saavad ka Eesti ettevõtted registreeruda Soome maksu kinnipidajate registris, kuigi neil pole alalist tegevuskohta Soomes. See tähendab, et töö tellija Soomes ei pea registrisse kantud Eesti ettevõttelt kinni pidama 13% tuluallikamaksu.

Soomes on kodumajapidamistel võimalik ostetud teenuste pealt tagasi saada nn kodu-majapidamismahahindlust. See on võimalik vaid siis, kui teenus on ostetud maksu kinnipidajate registris registreeritud ettevõttelt.

Seega on nii Soome kui ka Eesti ettevõtetel Soomes nüüd oma teenuseid müües samasugused võimalused. ELi teenuste direktiiv eeldab seda. Maksu kinnipidajate register takistab ka varimajanduse levimist.

Välisfirmad kantakse registrisse Uusimaa maksuametis (ankeet ja juhised www.vero.fi/artikkeli/5163).Registrisse kandmisel uuritakse firma tausta. See põhjustas aasta algul järjekordi. Nüüd on need kadunud, taotluste käsitlemiseks kulub keskmiselt kaks nädalat. Asjaajamist kiirendab see, kui taotleja esitab koos taotlusega vajalikud lisaandmed.

Kui Eesti firma ei ole kantud registrisse, peab töö tellija kinni pidama 13% tuluallikamaksu töö tegijale makstavast tasust. Kui Eesti ettevõte esitab töö tellijale tuluallikamaksu kaardi, ei pea maksu kinni pidama. Maksuamet annab tulumaksuallikakaarte vaid töövõtulepingu alusel ja ettevõte peab seda taotledes iga kord andma aru oma tegevusest Soomes.

Kui töö tellija on jõudnud Eesti alltöövõtjalt kinni pidada 13% tuluallikamaksu enne, kui too jõudis registreeruda registrisse, võib firma taotleda maksu tagastamist Uusimaa maksuametilt. Taotlusele tuleb lisada töö tellijalt saadud tõend kinnipeetud maksu kohta.

Ettevõte peab ka tõestama, et tal pole alalist tegevuskohta Soomes (siis pole firmal Soomes maksukohustust). Kui tõestus anti juba maksu kinnipidajate registrile, pole vaja seda uuesti teha. Maksuamet tagastab maksu võimalikult kiiresti.

Ajutiselt Soomes viibijad ei pea taotlema Soome isikukoodi. Riigi maksupraktika siiski eeldab, et Eesti renditööjõul peab olema Soome isikukood. Selle saamine ehk rahvastikuregistrisse kandmine ei maksa midagi. Kui töötaja viibib Soomes üle kolme kuu, peab ta end registreerima kohalikus politseis (see maksab 40 eurot). Siis saavad nad ka isikukoodi.

Maksuamet vabandab Eesti ettevõtetele ja töötajatele tahtmatult põhjustatud tüli eest. Uus süsteem on praeguseks paremini sisse töötatud ja suudame oma eestlastest kliente paremini teenindada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing