WiMAXi levik pidurdub tehnoloogia tõttu

Ats Valdsalu 29. märts 2007, 00:00

Kuigi WiMAXi on hakatud aktiivselt kasutama, ei ole selle areng siiski mitte nii kiire kui WiFi edenemine omal ajal nimelt seadmete ja ühilduvusprobleemide tõttu, põhjendab Levira Tehnika lairiba- ja IT-teenuste juht Urmo Soe.

"WiFi edu eeliseks oli standardite ühtlustamine, mistõttu töötasid eri tootjate eri seadmed kindlalt üksteisega, see aga alles ootab WiMAXi ees. Teiseks pole kunagi võimalik ette hüpata tehnoloogia arengukurvist ning erinevate lapsepõlveprobleemide väljakasvatamine on WiMAXil alles käimas," selgitas Soe.

Norby Telecomi ärisuuna juhi Ivo Saluoksa arvates on kõige üllatavamaks just WiMAXi ühenduse soovijate hulk, mis olenevalt asukohast on küll väiksem või suurem, kuid kokkuvõttes rohkem, kui algsetes prognoosides ennustati.

Nii Ivo Saluoksa kui ka Urmo Soe sõnul on WiMAXi levi kõigis olemasolevates piirkondades hea ning korraliku ühenduse jaoks on vajalik ainult otsenähtavus mastiga, mida ülduhul majakatuselt on ka võimalik saavutada.

"Signaali suure sageduse tõttu ei kipu raadiolained eriti painduma, ning erinevalt linnast pole neil võimalik ka millegi najalt peegelduda. Künkliku maastiku tõttu on näiteks Lõuna-Eestis mastide tihedus keskmiselt kolm korda suurem kui Põhja-Eestis," selgitas Soe.

Edaspidi on nii Leviral kui ka Norbyl plaan mastide hulka suurendada ning praegune võrk edasi arendada mobiilseks WiMAXiks - see sarnaneks praegu Lõuna-Koreas töötava WiBroga, mis võimaldab liikuda ühe masti levialast teisse, ilma et vahepeal ühendus katkeks, samuti kui töötab mobiilside.

Parajalt on selle arengut pidurdanud Intel, kes on oma sülearvutitele mõeldud mobiilseid WiMAX-seadmed lubanud valmis saada alles 2008. aasta keskpaigaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing