Müügiperioodid venivad pikemaks

Enn Tosso 02. aprill 2007, 00:00

Aasta-paar tagasi oli normaalne, et korter müüdi maha paari nädalaga, ent oli ka päris palju juhtumeid, kus ostja leiti mõne päevaga. Nüüdseks on müügiperioodid veninud kolme-nelja kuuni, majade puhul võib rääkida isegi poole aasta pikkusest või veelgi pikemast perioodist.

Ostja seisukohalt on olukord muutunud väga meeldivaks, sest ei pea enam otsustama ülepeakaela ning kartma, et hinnad kuu või paari jooksul oluliselt tõusevad. Sama tendents on jõudnud ka arendusturule. N-ö paberi pealt ei osta enam keegi korterit, oodatakse pigem maja valmimist.

Seetõttu on viimasel ajal üsna tavaline, et kortermaja on küll valmis, ent päris palju kortereid on alles müügis. Rääkimata juba teisel ringil olevatest spekulantide korteritest, mida mõnikord pakutakse isegi arendaja hinnast odavamalt.

Hansapanga viimase prognoosi järgi tuleb tänavu turule sama palju uusarendusi kui eelmisel aastal. Samal ajal väheneb laenuvõimeliste inimeste hulk ning seoses intressi kasvuga vaadatakse laenuvõtmisele veidi ettevaatlikumalt. Nimelt tuli möödunud nädalal uudis, et Nordea pank paneb iga kuu mõne korteri sundmüüki, kuna inimene ei jõua laenu tasuda. Inimesele antakse paar-kolm kuud aega oma korter realiseerida, enne kui sundmüüki alustatakse. Et kolme kuuga ei pruugi korteri turuhinnaga realiseerimine õnnestuda, tuleb hinda alandada ca 10 protsenti. Kui pank aga sundmüüki alustab, kaotab laenuvõtja kogu sissemaksu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing