13. aprill 2007 kell 9:20

Teadlased tegid luuüdist spermat

Saksa teadlased teatasid, et on suutnud luua inimese luuüdist ebaküpseid spermarakke.

Viie aasta jooksul loodavad teadlased laboris luua neist rakkudest küpseid spermatosoide ning kasutada selliseid rakke viljatusravis.

Kuid eksperdid hoiatavad, et sakslaste tulemused on väga varajases järgus ning neisse tuleb suhtuda ettevaatusega, kirjutas BBC. Suurbritannias keelab seadus kunstlikult loodud spermatosoidide või munarakkude kasutamise viljatusravis.

Saksa Göttingeni ja Münsteri ülikoolide ning Hannoveri meditsiinikooli teadlased eraldasid vabatahtlike meesdoonorite luuüdist tüvirakke - rakke, millel on võime areneda erinevateks keha kudedeks. Tavaliselt areneksid neist tüvirakkudest erinevat sorti lihaskiud.

Kuid teadlastel suutsid väikesest osast neist tüvirakkudest arendada spermatogoonid - rakud, millest arenevad spermarakud. Seega läks neil esmakordselt korda luua kunstlikke spermatogoone.

Professor Karim Nayernia, Kirde-Inglismaal Newcastle'is asuvast tüvirakuinstituudist avaldas lootust, et ühel päeval õnnestub sel moel ravida mehi, kes näiteks keemiaravi tagajärjel on jäänud viljatuks.

"Järgmisena püüame teada saada, kas suudame laboris toota spermatogoonidest speratosoide, need katsed kestavad umbes viis aastat," lisas ta.

Sheffieldi ülikooli tüvirakubioloogiakeskuse professor Harry Moore nimetas avastust huvitavaks, kuid hoiatas selle interpreteerimise eest.

Moore ütles, et tüvirakkude uurimisvaldkond on kiirelt arenev, kuid hetkel ollakse veel aastate kaugusel sellest, et luua tüvirakkudel põhinevat viljatusravi.

Samuti märkis ta, et tüvirakkude manipuleerimine nii, et neist tekiksid spermatosoidid, võib põhjustada spermas püsivaid geneetilisi muutusi, seega poleks selliste rakkude raviks kasutamine enam ohutu.

Loe ka teisi Novaatori uudiseid

Hetkel kuum