Lesbidel on lootust meeste abita lapsi saada

11. veebruar 2008, 19:12

Suure teadusliku läbimurdena õnnestus
teadlastel luua sperme naissoost embrüo rakkudest. See annab lesbipaaridele
lootust, et kord kauges tulevikus võivad nad soovi korral saada päris oma
bioloogilisi lapsi.

Briti teadlased, kellel juba varem õnnestus muuta meeste luuüdist eraldatud rakke algelisteks seemnerakkudeks, on nüüd oma edu korranud naissoost embrüonaalsete tüvirakkudega, kirjutas The Telegraph.

Edukas Newcastle’i ülikooli uurimisrühm taotleb nüüd luba, kordamaks sama katset ka naise luuüdirakkudega. Õnnestumise korral oleks sellisel meetodil embrüonaalsete tüvirakkudega võrreldes praktilisemaid rakendusi.

Nii saaksid näiteks lesbipaarid ühel päeval saada lapsi, kes jagavad nende mõlema geene. Tuleks vaid luua ühe naise luuüdist sperm, millega viljastatakse teise naise munarakk.

Meeste ja naiste vahelisi erinevusi põhjustavad sugukromosoomid. Nii meestel kui naistel esineb X-kromosoom. Vaid meeste rakkudes leidub aga ka Y-kromosoom, milles asuvad muuhulgas ka mitmed spermide arenemiseks vajalikud geenid. Seetõttu on siiani arvatud, et naise tüvirakkudest pole võimalik sperme teha.

Eelmise aasta aprillikuus lõi Newcastle’i ülikooli tüvirakubioloogia professor Karim Nayernia laineid teatega, et tema uurimisrühmal õnnestus luua algelisi sperme täiskasvanud mehe tüvirakkudest. Järgmiseks sammuks on primitiivsete spermide jagunemine meioosi teel, et need sisaldaksid viljastumiseks sobiliku hulga geneetilist materjali.

Nayernia näitas oma meetodi võimsust juba 2006. aastal, mil ta viljastas isase hiire tüvirakust loodud spermide abil emase hiire, kellel sündis seitse poega. Kuus neist elasid täiskasvanueani, kuigi kannatasid erinevate probleemide all.

Nüüd on Nayernia võtnud peasihiks kasvatada laboris naise sperme.

“Ma usun, et see on põhimõtteliselt võimalik,” ütles Nayernia. Ta lisas, et on juba esitanud taotluse ülikooli eetikakomisjonile, et luua sperme täiskasvanud naise luuüdirakkudest. Katsed algavad Newcastle’is kohe peale loa saamist.

Samas kahtleb Londoni Mill Hilli meditsiiniuuringute keskuse tüvirakuekspert Robin Lovell-Badge katsete õnnestumises. „Kahe X-kromosoomiga rakust sperme teha on lootusetu ettevõtmine. Lisaks vajavad nad edaspidi meioosi toimumiseks Y-kromosoomis asuvaid geene. See ettevõtmine on juba ette vähemalt kahekordselt läbikukkumisele määratud.”

Brasiilia Sao Paulo Butantani instituudi töörühm eesotsas Irina Kerkisega väitsid ajakirjas Cloning and Stem Cells, et neil õnnestus luua nii sperme kui munarakke isase hiire tüvirakkudest.

Nad ei ole veel suutnud näidata, et nende isased munarakud oleksid viljastumisvõimelised ning et neist oleks võimalik saada ka elujõulisi järeltulijaid. Ka see töörühm plaanib oma edasistes katsetustes keskenduda samasooliste inimeste järglaste saamise probleemile.

Kui kõik sellised katsed õnnestuvad, võib ka geimeestel olla võimalik näiteks lasta oma naharakkudest luua munarakke, mis seejärel viljastataks nende partneri spermaga ning pandaks surrogaatema emakasse kasvama.

“Ma usun, et see võib ühel päeval olla võimalik,” ütles Kerkis, “kuid ma ei tea, kuidas inimesed sellesse eetilisest vaatepunktist suhtuksid.”

Suurbritannia parlament peab praegu läbirääkimisi 1990. aastal vastu võetud kunstlikku viljastamist ja tüvirakuuuringuid reguleeriva seaduse muutmiseks. Valitsusele avaldatakse survet, et seadusele lisataks klausel, mis lubaks kasutada laboris tüvirakkudest kasvatatud munarakke ja sperme. Sellele laiendusele plaanitakse aga lisada klausel, mis lubaks kasutada vaid naissoost rakkudest loodud munarakke ja meessoost rakkudest loodud sperme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. February 2008, 19:12
Otsi:

Ava täpsem otsing