Haridus- ja teadusministeerium korraldas koostöös Disaini Innovatsioonikeskusega ja AHHAA teaduskeskusega õpilastele leiutamiskonkursi "Muuda koolielu paremaks!", kuhu laekus üle 700 noore leiutaja töö - nooremas vanuserühmas 250, keskmises 375 ja vanemas 75 tööd.
Esimest korda osales konkursil õpilane väljastpoolt Eestit - Petseri 2. Keskkoolist.
Konkursi peakorraldaja Maarja Ülper ütles, et enamik töid olid sellised, mis püüdsid lahendada raske koolikoti probleemi, kuid hämmastavalt palju oli koolivägivalla vastu suunatud leiutisi. "See näitab, et probleem on olemas," sõnas Ülper. Näiteks esitas üks Katoliku Kooli õpilane võistlusele anduri, mis teatab kiusamisest. Mõnel puhul tahetakse õpetajale appi saata robotit, mis aitaks marakratte korrale kutsuda. "Väga tore on aga vaadata laste lennukat mõtlemist, mis vormub teostatavateks asjadeks, nagu rääkiv gloobus," ütles Ülper.
AHHAA keskuse juhataja Tiiu Sild, kes oli ka võistluse žüriis, ütles, et algul oli ministeerium mures, et esitatakse vähe töid, kuid tuleb mõista, et leiutada on raskem kui näiteks kirjutada. "Peamiselt olid leiutised kahes klassis - teostatavad leiutised ning ulmelised mõttevälgatused. Mulle meeldis väga Saaremaa poiste töö - jalapuhastusmasin. Miks kasutada koolis porimatti, kui masin puhastaks kiirelt jalad," lausus Sild.
Sild lisas, et võistluse idee oli panna noored mõtlema, kuidas maailma paremaks muuta. "Seda me ka saavutasime, palju häid ja teostatavaid töid. Palju oli puuetega laste töid, mis just nende probleeme lahendada püüdsid," sõnas Sild.
Auhindadeks olid nüüd iga-aastaseks saaval konkursil sülearvutid, digifotoaparaadid ja MP3-mängijad.
Kihnu koolitüdruku Renate Saare leiutatud kõnelev gloobus osutus nii heaks ideeks, et AHHAA teaduskeskus otsustas selle tootmisse võtta.
Saar pakkus konkursile idee kõnelevast gloobusest, mis oleks suureks abiks geograafiatundides.
Gloobus on eriline selle poolest, et kui vajutada sellel mõnele kohale, annab see detailset infot just selle riigi või linna kohta.