Eestis saab oma ideid lihtsalt ellu viia

Teeli Remmelg 30. aprill 2007, 00:00

Antoon van Rens on rahul, et saab siin oma oskusi arenda ja ideid ellu viia, sest Eesti majandus areneb endiselt kiiremini kui Lääne-Euroopas.

Samuti on siin inimestel säilinud avatud mõtlemine ja traditsioonilised raamid ei suru end igal sammul peal. "Siin nähakse võimalusi, Euroopas pigem hoitakse ideid tagasi ja kardetakse riskida ning kasvada. Siin aga nähakse uutes turgudes võimalust ja väljakutset."

Esmakohtumisel võibki Antooni juba eestlaseks pidada, vaid kerge aktsent paneb võõra ehk tema rahvuse kohta huvi tundma.

Ta sattus Eestisse pea kümme aastat tagasi huvist Venemaa vastu. Endise Nõukogude Liidu temaatika oli tollal Hollandis populaarne ja Antoon valis ülikoolis ajalugu õppides oma erialaks Venemaa ning otsis võimalust ennast seal ka täiendada. Venemaale ei soovitatud tal siiski õppima minna, sest Hollandis ei usaldatud Venemaad, rääkimata seal elamisest.

Selle asemel valis ta lähima riigi, kus Nõukogude pärand oli juba segunenud lääneliku elustiiliga. Tartu tundus vana ja usaldusväärse ülikoolilinnana ja siia ta 1998. aastal õppima saabuski.

Peale ajaloo hakkas ta kiiresti ka eesti keelt omandama. "Poole aastaga suutsin juba enam-vähem rääkida. Selleks õppisin igal õhtul ära 200 sõna ja hommikuti täiendasin teadmisi praktikumides. Muidugi aitas kaasa eestikeelne keskkond ja uued tuttavad," on mees elav tõend, et hea tahtmise korral pole uue keele omandamine sugugi võimatu.

Ka kodune keel on tal eesti keel. Oma eestlasest naisega tutvus ta Eestis toimunud Eurovisiooni lauluvõistluse ülekande vaatamise ajal Raekoja platsil, kus ühine tuttav nad omavahel kokku viis. Nüüdseks kasvab neil Viimsi kodus ka väike poeg.

Pärast diplomi saamist hakkas Antoon Eestis sobivat tööd otsima, millele aitas kaasa keelteoskus ning välismaalase taust. "Kandideerisin Allando Trailwaysi, sest nägin seal võimalust arendada koostööd Lääne-Euroopa klientidega."

Mees on töökoha valikuga rahul, sest firmas valitsev õhkkond sobib tema demokraatliku ja avatud mõtlemisega. Juhtide ja alluvate vahel on ettevõttes vabad suhted ja hierarhia puudub. Isegi sekretäri pole olnud vaja tööle võtta, sest töötajad on otsustamisel ja klientidega suhtlemisel algusest lõpuni iseseisvad.

Praegu korraldab Antoon müüki nii Lätis, Leedus kui ka Hollandis, Belgias ja Saksamaal, kus saab ühendada nii läänelikku heaoluühiskonna kui ka ootamatusi pakkuva postsovetlike riikide kogemuse.

Kindlasti on välismaa taust ja nimi talle äris kasu toonud. 2001. aastal ei usaldatud eriti endise Nõukogude Liidu riikide inimesi.

"Kui midagi juhtus, helistati ikka mulle ja küsiti nõu. Lääneeurooplased ei ole veel Venemaast ja sealsest transpordisektorist aru saanud ja mida ei mõisteta, seda umbusaldatakse," arvab Antoon. "Lihtsam on ikka helistada kaasmaalasele või samast kultuurikeskkonnast pärit inimesele. Praegu on enam aru saadud, et kokkulepped toimivad ka kohalike juhtidega, ega kardeta otse asju ajada."

Antooni arvates on Eesti riigis äritegevusele õnneks vähe takistusi ja vajalikud dokumendid saab suhteliselt kiiresti tehtud. "Lätis ja Leedus on tunduvalt enam bürokraatiat ja asjaajamist, kuid eks seal liigub ka raha rohkem. Kord istusin Riia kesklinnas ja vaatasin möödasõitvaid autosid. Tundus, et üle poole neist olid luksusmaasturid. Ka paistab, et Riias on kinnisvaramull Eesti omast mitu korda suurem. Ka Amsterdami äärelinnas võib korteri osta pea sama hinnaga kui Tallinnas, ent kui arvestada palkasid, on ostujõudluses vahe mitmekordne," on ka tema jaoks kiire hinnatõus olnud üllatav.

Üllatusi pakub aga ka transpordisektor. Valgevene ja Venemaa piiril on toll ka Allando Trailwaysi veose konfiskeerinud. Konfiskeeritud kaubaks olid kingad ja tahes-tahtmata tekkis kahtlus, et võeti ära kaup, mida on lihtne realiseerida. Balti riikide piiril sellist asja naljalt ei juhtu, on Antoon kindel.

Hollandisse tagasi minna ta niipea ei plaani. "Seal elades tead üsna kindlalt, mis sind ees ootab ning milline tulevik ja karjäär sulle on ette nähtud. Olen väga rahul oma praeguse tööga: kui sul on idee, siis lase aga minna. Keegi ei hoia sind tagasi."

Antoon jõuab peale äri ka oma poliitikahuvi rakenda. Hobi korras teeb Antoon korra kuus kaastööd Hollandi uudisteraadiole, mis on sarnaneb meie Vikerraadioga, ja räägib seal Eesti päevakajalistest teemadest.

Näiteks pronkssõduri teema pakub ka hollandlastele huvi. Venemaa ajalugu ja poliitikat põhjalikult tundev Antoon arvab, et sealseid poliitikuid pole mõtet usaldada, sest tihti on nende eesmärk lihtsalt tüli norimine ning ärplemine.

Antoon van Rens paistab eestlaste hulgas silma hea suhtlemisoskuse ja avatud olekuga. Ta võidab kiiresti võõra inimese usalduse ja suudab talle oma idee maha müüa.

Ta on hea läbirääkija ja saavutab tavaliselt meie jaoks positiivse tulemuse. Näha on, et ta tunneb hästi inimsuhteid ja oskab neid mõjutada.

Ka probleemsete olukordadega saab ta edukalt hakkama, suutes vajadusel olla ka sihikindel ja otsustav. See eristab teda tihti eestlastest.

Paljud slaavi verd eestlased võivad olla küll head suhtlejad, kuid tihti jääb neil puudu eesmärgikindlusest ja saavutusvajaduses ning seetõttu jääb neil ka tulemus saavutamata.

Transpordiäris on inimsuhted tihti karmid, sest inimeste IQ-tase ei pruugi olla eriti kõrge. Olen kohanud Taanis samasuguse käitumismaneeriga juhte kui Ida-Virumaal ja nendega asjaajamine pole just eriti kerge. Siin tavapärased viisakusreeglid tihti ei kehti.

Antoon on suutnud siiski edukalt erinevate kultuuridega kohaneda ja saab hästi hakkama nii Lääne-Euroopast kui ka Venemaalt pärit kliendiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing