Kaks maailma suurimat ravimitootjat
maksavad arstidele miljoneid dollareid, et nad kirjutaksid oma patsientidele
nende kehvveresuse ravimeid, mis ei pruugi uute uuringute kohaselt turvalised
olla.
Maksed on seaduslikud, kuid kriitikute meelest motiveerivad need arste kirjutama ravimeid patsientide, kellel võivad need suurendada südameataki või insuldi riski, kirjutas New York Times.
Analüütikute meelest annavad iga aastased miljonite dollarite suurused maksed suure osa onkoloogide ja dialüüsikeskuste tulust. Ravimifirmad ei tohi maksta nende ravimite eest, mille arst retseptina välja kirjutab ja patsient ise apteegist ostab. Küll lubavad USA seadused ravimitootjatel maksta kinni osa medikamentidest, mille arsti isiklikult patsiendile ravikuuri ajal müüb. Aneemia ravimeid manustatakse tavaliselt arsti juuresolekul.
Maksed on kasvanud koos ravimituruga ja Amgen ning Johnson Johnson võitlevad turuosa pärast. Samas ei avalikusta kumbki ettevõte maksete suurust. Kui New York Times nägi dokumente, mille kohaselt maksis Amgen eelmisel aastal kuuele onkoloogile 2,7 miljonit dollarit (32,4 miljonit krooni), sest nad kirjutasid välja 9 miljoni dollari (108 miljoni krooni) väärtuses nende ravimit.
Eile teatas ka USA toidu- ja ravimiamet, et aneemiaravimite kasutamist vähihaigetel peab piirama. Nende teadlaste uurimistulemused ei kinnitanud seda, et ravimid parandaksid vähihaigete elukvaliteeti või pikendaksid elu. Samas väidavad mitmed uuringud et ravimid lühendavad patsientide elu, kui neid valesti doseerida.
Aranesp ja Epogen, mida toodab Amgen ning Johnson Johnson ravim Procrit on ühed maailma müüdavamad medikamendid. Eelmisel aastal müüdi neid üle 10 miljardi dollari (120 miljardi krooni) eest. Neid tarvitavad neeruhaiged, kellel on aneemia ja memoteraapia patsiendid.