Naised jäetakse ikka veel ukse taha

Katri Soe 18. juuni 2007, 00:00

Meessoost esinejatega Maailma Majandusfoorumi eeskujul ka naiste Davosiks kutsutud ülemaailmsele naiste tippkohtumisele kogunes Berliini ligi 1000 naist 95 riigist - ettevõtjaid, tippjuhte ja poliitikuid, et kogemusi vahetada, üksteist tundma õppida ja sidemeid luua.

Küsiti, kuidas suurendada naiste mõjuvõimu oluliste otsuste tegemisel.

"Ärge unustage: kelle käes on raha, selle käes on ka võim," rõhutas tippkohtumise ellukutsuja ja president Irene Natividad. Kuigi naised teevad maailmas ära kaks kolmandikku tööst, kuulub neile vaid 10 protsenti töötasust.

Naiste tulek juhtpositsioonidele on tema sõnul majanduslikult paratamatu: 50 protsenti maailma palgatöötajatest on naised, 40 protsenti väikefirmasid juhivad ja 80 protsenti ostuotsusi teevad naised.

Tippkohtumisel avaldatud statistika aga näitab, et võrdõiguslikkusest otsustamise tasandil ollakse üleilmselt veel kaugel. Maailma 200 suurima ettevõtte juhatustes on naisi 11,2 protsenti (4 protsenti rohkem kui kolm aastat tagasi).

Parimad on naiste võimalused USAs, Suurbritannias ja Hollandis. Naisi seevastu peaaegu polegi Jaapani suurfirmade juhtkondades. Kõige naistesõbralikum kontsern on supermarketipidaja Royal Ahold keskusega Hollandis, järgneb Norra Statoil. Täiesti naistevabad on aga selliste kontsernide juhatused nagu LG, Samsung, Toyota, Nissan Motor, Hyundai, Honda ja Mitsubishi.

"Euroopas ostab iga kolmanda auto naine, USAs iga teise. On hämmastav, kui vähe tähtsust omandatakse sellele tarbijagrupile juhtkonna tasandil," ütles Natividad.

Mitmed konverentsil osalenud meessoost tippjuhid tõdesid, et jaht andekatele naisjuhtidele on suurfirmades ammugi alanud ning et piire seavad siin endale tihtipeale naised ise.

McKinsey & Company konsultantide esindajad tegid ettepaneku korraldada kvalifitseeritud naiste tööturule saamiseks revolutsioon.

Esiteks peavad firmad loobuma senistest jäikadest tööaja mudelitest. Teiseks on vaja korralikke lasteaedu, soovitavalt firma enda omi. Kolmandaks peavad ettevõtted senisest rohkem tegelema andekate naiste leidmise ja arendamisega.

McKinsey on seadnud eesmärgiks tõsta naiste osakaalu oma firmas 30 protsendini, sest erisoolised meeskonnad töötavad tunduvalt efektiivsemalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing