Lioni ostmine oleks Dunkrile tähendanud aastakäibe kahekordistumist miljardi kroonini.
Tänavu aasta alguses võitis Dunkri Kaubandus Lioni omandamise enampakkumise, kuid hilisema ostuanalüüsi käigus selgunud puudujääkide tõttu soovis Dunker leppida kokku madalamas ostusummas. Lätlased ei olnud aga Dunkri Kaubanduse ASi juhi Arvo Kase sõnul nõus müügihinda alandama ja on juba uue kosilase poole pöördunud.
Luhtunud tehingu maksumust osapooled kokkuleppe kohaselt ei avalda, kuid Kase sõnul oleks ostusumma ulatunud üle 150 miljoni krooni.
Kase sõnul juhtisid Lioni kohta analüüsi teinud spetsialistid tähelepanu mitmele puudusele, mille koguväärtus oli umbes 30 protsenti esialgsest pakkumishinnast. "Läbirääkimiste käigus olime valmis piirduma 15protsendilise hinnaalandusega," sõnas Kask.
Lisaks sellele, et Lion on pöördunud läbirääkimisteks uue kosilase poole, keeldub firma Kase väitel Dunkrile tagasi maksmast lepingulist sissemakset, mis moodustab 10 protsenti ostusummast ehk ulatub vähemalt 15-20 miljoni kroonini.
"Oleme otsustanud pöörduda hagiavaldusega kohtusse, et nõuda tagasi lepinguline ettemakse," kinnitas Kask. Ta lisas, et tema arvates oli tehinguga viivitamine ja hinnaalanduse nõudmine põhjendatud ning müüjatel pole õigust ettemaksu kinni hoida.
Kask tõi tehingu katkijäämise peapõhjusena välja asjaolu, et Lioni enne enampakkumist esitatud raamatupidamisaruanded ei kajastanud õigesti firma tegelikku finantsseisu.
"Vara tegelik väärtus erines oluliselt raamatupidamislikust väärtusest, samuti leiti maksuriski sisaldavaid tehinguid," rääkis Dunkri juht.
Lisaks leiti Kase sõnul pooleliolevaid kohtuasju ning puudujääke riiklikus aruandluses.
Lioni esindajad avaldasid väidetavalt läbirääkimiste venimise käigus omakorda kahtlust, kas Dunkril on üldse raha nende ettevõtte omandamiseks.
Samuti ei meeldinud Lioni omanikele Dunkri esindajate suhtlemine Lioni võtmeklientidega.
Hetkel kuum
Omanike seas ka LHV eksjuht ja kaasasutaja
"Läbirääkimised sisaldasid Lioni klientidega suhtlemist, et teha kindlaks nende seisukoht omanikuvahetuse suhtes. Lion heitis meile ette, nagu oleksime nende kliente üle meelitanud, aga see on alusetu," rääkis Kask.
Kase sõnul oleksid Dunkri esindajad vaatamata erimeelsustele valmis jätkama läbirääkimisi, kuid müüjad on teatanud oma soovist läbirääkimised lõpetada.
Dunkri Kaubanduse ASi juhi Arvo Kase sõnul pikendab alkoholiimportijast Lionist ilmajäämine firma ambitsioonide saavutamist.
"Aga meil on endiselt väga head võimalused saavutada juhtiv positsioon Baltimaade importalkoholi hulgimüüjate seas," toonitas Kask.
Kask tunnistas, et kahtlemata kindlustanuks Läti alkoholimüüja Lioni ostmine Dunkrile olulise arenguhüppe Lätis ja loonud laienemisplatvormi Leedus.
"Samas on meil olemas alternatiivne arengukava, mis seisneb Lioni seljatamises konkurentsivõistluse teel," sõnas Kask.
Esiteks pole me nõus Dunkri seisukohtadega toimunust.
Teiseks, meil oli kirjalik konfidentsiaalne leping, mis keelas igasuguse informatsiooni edastamise.
Kolmandaks, Dunker rikub ajakirjanikele infot jagades meievahelist konfidentsiaalset lepingut.
Niisugune käitumine demonstreerib kõigile Dunkri esindajate valelikkust, mis selgitab ka läbirääkimiste katkemist.