Väljakutsed investorite ees

Virge Lahe 21. august 2007, 00:00

East Capitali Eesti filiaali juht Gert Tiivas selgitas, kuidas mõjutab börsil toimunud nende positsioone.

"Lühiajalisi spekulatiivseid investoreid meie fondides pigem ei ole, seega kiirelt arenenud ja sageli negatiivsed sündmused maailmaturgudel väga palju meie fondijuhtide või meie klientide paigutusi ei mõjuta." Ta lisas, et ka East Capitali fondid on viimastel päevadel üle elanud väikesi kukkumisi, kuid ükski antud sündmusest ei ole seotud konkreetsete turgudega, vaid pigem globaalsete tendentsidega.

"Viimase nädala sündmuste valguses võib öelda, et meie kliendid üle kogu maailma on stabiilselt fondides edasi, oodates globaalset rahunemist," rääkis Tiivas. Pigem esitatakse pretensioone mõne konkreetse regiooni suhtes.

"Meie fondidest investorid raha välja ei võta, meie ise aktsiaid ei müü. Vastupidi, oleme olnud pigem ostupoolel," kinnitas Danske Capitali Balti fondi fondijuht Lauri Kustaa Äima.

Nimelt pakub praegune hinnatase Äima sõnul väga head ostuvõimalust - tegemist on arvatavasti käesoleva aasta parimate hindadega. Tallinna börsil noteeritud ettevõtted ei ole Kustaa hinnangul halvemad kui kaks nädalat tagasi, aga nad on odavamad. "See, kas langus toimub edasi, sõltub faktoritest, mis jäävad väljapoole Eestit," leidis Kustaa. "Ma arvan, et kui me ei ole praegu põhjas, siis oleme sellele väga lähedal."

LHV maakler Ragnar Plees vastas küsimusele, milliste firma aktsiaid investorid kõige enam müüvad, järgmiselt. "Balti turgudel ei olegi võimalik eristada, milline ettevõte on suurema või väiksema surve all. Müüakse sisuliselt kõike."

Ta selgitas, et suurima languse teevad läbi aktsiad, mis on olnud seni suurimad tõusjad ja ühtlasi ka spekuleerimisobjektid. Samas nentis Plees, et Kesk- ja Ida-Euroopa üksikaktsiaid erainvestorid väga palju ei müü, küll aga sellele regioonile suunatud fondide osakuid.

Pleesi arvates on Balti turgude langus tingitud peamiselt muudel turgudel nii Aasias, Euroopas kui ka USA-s toimuvast. Aga ta näeb tekkinud olukorras väljakutsuvat võimalust.

"Fundamentaalselt on Balti aktsiad saavutamas üsnagi atraktiivset taset sisenemiseks. Positsioonide soetamisega soovitaksin siiski oodata turgude rahunemist. Aktiivseks kauplemiseks on olukord suurepärane."

Hansabank Marketsi maakler Raido Lillemets ütles kauplemispäeva keskel, et praegu on nende jaeklientide hulgas juba natuke rahunemist näha. "Eile müüdi enam-vähem kõike, sõltumata sektorist."

"Täna (reedel - toim) on pigem ostukorraldusi rohkem kui müügi omasid," kirjeldas ta olukorda lähemalt. Investorile soovitaks maakler nagu ikka hoida kainet mõistust ja mitte paanikaga kaasa minna.

Danske Markets Eesti vanemdiiler Rainer Änilane rääkis, kuidas käituvad nende kliendid. "Tehingumahud on küll ülespoole liikunud, ent massilise müümisega tegu pole. Võib näha nii ettevaatlikumat käitumist ja positsioonide kärpimist kui ka sisenemist või taassisenemist positsioonidesse ning püüet n-ö põhju püüda."

Änilane toonitas, et antud situatsioonis peaks arvestama ka sellega, et enne kui päike taas pilve tagant paistma hakkab, võib olukord veelgi nadimaks pöörata. "Erinevate riskifaktorite eskaleerumisel ei saa kindlasti välistada ka täiendavat kuni 10-15protsendilist langust globaalsetel turgudel," rääkis Änilane.

Änilane leidis, et väikeinvestori edasine käitumine peaks sõltuma eelkõige tema riskitaluvusest. Kui mainitud languseks arenevatel turgudel ehk suuremakski valmis ei olda, peaks aktsiapositsioone piirama ja turvalisemate paigutuste peale mõtlema.

"Muidugi - turbulentsetel aegadel on ka raha kontol positsioon," pakkus Änilane alternatiivse võimaluse välja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing