Printsess Diana annab ka 10 aastat
pärast oma surma tänuväärset ainest nii mälestusmeenete tööstusele kui
konspiratsiooniteoreetikutele. Ent samuti tuge ja tähelepanu heategevatele
algatustele, mille patrooniks ta oma eluajal oli.
Kas teataks täna tavainimese tasandil midagi maamiinidest, kui meediakanalid poleks kuvanud pilti Angolas läbi miinivälja tippivast printsessist igasse ilma nurka. Või mõelnud hetkekski neile lastele, kes on peamised maamiinide läbi kannatajad, kui poleks ülesvõtteid Dianast vigastatud Bosnia tüdruku või jala kaotanud Angola poisikesega. Loomulikult ei olnud 1997. aastal Ottawas vastu võetud maamiine keelustav konventsioon Diana teene, nii nagu ei vabastanud Bulgaaria medõdesid Liibüa võllast Prantsuse presidendi abikaasa. Küll aga tõmbas Diana oma isikuga tähelepanu neile jõledatele relvadele, mis ei tapa, vaid sandiks teevad, ning võis ärgitada nii mõnegi riigi konventsiooniga liituma. Täna on seda teinud 80% maailma riikidest ning 2007. a kasutas maamiine üksi veel vaid Myanmar. Ehk aitab Diana mälestus neidki, kes täna võitlevad kassettpommide keelustamise eest.
Niisamuti aitas Diana hajutada üheksakümnendate aastate alguses valitsenud hüsteeriat ja eelarvamusi aidsi ümber, nakatunutega kohtudes ja käteldes.
Diana surma järel sai annetustest loodud ka Wales'i printsessi mälestusfond, millest on tänaseks enam kui 70 miljoni naelaga toetatud ligi 350 organisatsiooni. Esimesed tšekid ja rahatähed tulid koos lillesülemitega, mis leinavad inimesed Diana surma järel palee väravasse kokku kandsid. Paraku on fond täna rohkem "kuulus" oma sisetülide kui heade tegude poolest, sest juba eluajal vastuolulise ja kapriisse printsessi soove pole surma järel sugugi kergem mõistatada olnud. Praegu käib vaidlus selle üle, kas fond ikka peaks toetama 10 miljoni naelaga kampaaniat noorte varjupaigataotlejate ja põgenike õiguste kaitseks. Suured summad on kadunud kohtukuludeks, kui USAs püüti tulutult tõkestada Dianaga seotud mälestusesemete tootmist ilma litsentsita. Lõviosa rahast on siiski läinud asja ette.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Dianast ja heategevusest rääkides ei saa mööda ka printsessi garderoobist. Tualettidest, mille autoreiks valdavalt parimad moeloojad, pole kirjutatud vähem kui Diana tegemistest. 1997. a New Yorgis heategevuse tuluks oksjonile pandud 79 kokteili- ja õhtukleiti, mis toona müüdi hinnaga 24 150 dollarit kuni 222 500 dollarit, elavad tänasel päeval peaaegu oma elu. Korraldatakse näitusi - kleitide kokkutulekuid - millest laekuv piletitulu suunatakse jälle uuesti heategevusse. Õnnelike omanike tunded või isegi kleitidega kaasas käiv needus on aines uuteks raamatuteks. Aeg- ajalt on üks või teine kleit jälle mõnes oksjonimajas müügis ja heategevuseks raha kogumas. Või mõni muu Dianaga seotud ese. Nagu printsessi autogrammiga foto, mille üks Peruu fotograaf tahab kodumaal maavärinas kannatanud inimeste toetamiseks oksjonile panna. Nii jätkab rahva printsess oma heategevusmissiooni ka surmas.