24. september 2007 kell 19:31

Väikesed elektrijaamad on paremad

Ajal, mil Eesti Energia valmistub osalema suuremahulistes tuumaenergia projektides nii Soomes kui Leedus, soovitab USAs tehtud uuring riikidel hoopis loobuda tsentraliseeritud elektrijaamadest.

USA Virginia polütehnilises instituudis Benjamin Sovacooli käe all valminud analüüs soovitab riikidel loobuda tsentraliseeritud energiasüsteemidest, mille keskmeks on suured fossiilseid kütuseid põletavad elektrijaamad või tuumajaamad. Asendus oleks taastuvenergia ning väikesed detsentraliseeritud elektritootmistehnoloogiad.

Sovacooli sõnul on tänapäevane elektrisektor pidevalt loodusõnnetuste, kütusehindade kõikumise, terrorismi ning jaamade väljalülitumise ohus. Kui neile lisada veel pikaajalisemad ohud, näiteks aina kasvav saastekoormus ning jaamade kõikuv töökindlus, samuti elektrivõrkude ebaefektiivsus, on põhjuseid uute elektritootmistehnoloogiate otsimiseks küll ja küll, kirjutas Science Daily.

Sovacooli sõnul on energiasäästlikumatel tehnoloogiatel, taastuvenergial ning väikestel lokaalsetel elektrijaamadel suurte tsentraliseeritud tuuma- või kivisöejaamadel põhinevate elektrisüsteemide ees palju eeliseid.

Analüüs ilmus ajakirja Policy Sciences värskes numbris.

Hetkel kuum