Agnes Ojala • 6. detsember 2007 kell 6:34

Luureraport: Iraan lõpetas tuumarelvaprogrammi juba nelja aasta eest

USA luure sel nädalal avaldatud raport, et Iraan lõpetas juba nelja aasta eest oma tuumarelvaprogrammi, on suurim löök Washingtoni neokonservatiividele.

Nende juhtimisel maailmale valeandmeid esitades alustati sõda Iraagis ja püüti luua pinnast ka sõjaks Iraaniga. Kuid raport tekitab küsimusi ka president George W Bushi enda aususe kohta, vahendas ETV24 „Aktuaalse kaamera“ uudist.

President Bush rõhutas eile, et Iraan kujutab endiselt ohtu, sest võib iga kell tuumarelva ehitamist jätkata.

Rahvusvahelises poliitikas ei saa opereerida oletustega, eriti kui süüdistused on nii ägedad: et Iraan võib vallandada kolmanda maailmasõja, nagu Bush veel mõne nädala eest ütles.

Kuni läinud suveni oli Iraani tuumaohust rääkimine veel mõistetav. Uute andmete selgumisest aga on süüdistused olnud põhjendamatud. Ühendriikide luureametite juht Michael McConnell püüdis presidendile uutest andmetest teada anda juba augustis, ent Bush väitis, et McConnell ei andnud talle detaile, mille analüüsiks kulub aega.

President ise jätkas samas ägedate Iraani-vastaste süüdistuste pildumist, märkides nüüd, et sai Iraani tuumaprogrammi lõpetamisest teada alles läinud nädalal.

Hetkel kuum