Ministeerium: suurem toidukaupade hinnatõus peaks läbi olema

08. jaanuar 2008, 12:32

Praeguseks peaks suurem hinnatõususurve
toidukaupade osas läbi olema, prognoosib rahandusministeerium.

Statistikaameti andmetel ulatus tarbijahindade aastane kasv detsembris 9,6 protsendini, mis on novembriga võrreldes 0,5 protsendi võrra kiirem. Eurotsooni inflatsioon jäi samale tasemele kui möödunud kuul, ulatudes 3,1 protsendini. Aasta kokkuvõttes ulatus tarbijahindade tõus Eestis 6,6 protsendini.

Inflatsiooni kiirenemise põhjusteks on peamiselt väliskeskkonnast tingitud tegurid, teatas ministeerium. Jätkus toiduainete kallinemine, kuid seekord väiksemas ulatuses kui paaril varasemal kuul. Möödunud aasta detsembriga võrreldes on toiduainete hinnad tõusnud 16 protsendi võrra. "Praeguseks peaks suurem hinnatõususurve toidukaupade osas läbi olema. Samas on toiduainete tarbimine maailmas kiirelt kasvamas, mistõttu ei ole välistatud maailmaturuhindade edasine tõus. See omakorda tähendaks ka kõrgemaid hindu kodumaisele turule," prognoosib rahandusministeerium.

Teiseks välisteguriks oli soojuse kallinemine, mis kergitas majapidamiste eluasemekulutusi. See oli tingitud maagaasi kui soojuse tootmise komponendi sisseostuhindade tõusust. Samal põhjusel võib oodata toasooja kallinemist ka lähikuudel. Mõningal määral tõusid riietuse, vaba aja veetmisega ning väljaspool kodu söömisega seotud teenuste hinnad, kuid nende mõju tarbijahinnaindeksile oli tagasihoidlikum.

Kuuga tõusid hinnad 0,7 protsenti, millest valdava osa moodustasid eelpoolmainitud toidu, toasooja ning ka mootorikütuse kallinemine. Kuine inflatsioon oli sügiskuudega võrreldes mõnevõrra väiksem.

Inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) tõusis rahandusministeeriumi hinnangul detsembris 6,7 protsendini, mis ületab 4 protsendi võrra kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtust.

"Käesoleva aasta alguses võib oodata aktsiisitõusude tõttu kahekohalist inflatsiooni. Aeglustuva majanduskasvu ning sissetulekute kasvu vähenemise mõjul hakkab inflatsioon aasta teisel poolel aeglustuma," seisab ministeeriumi teates.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2008, 12:32
Otsi:

Ava täpsem otsing